Wenecja Marek 1918

Wenecja Marek 1918
Historyczny
Pieszy
Całoroczny
1,5 godz.
5,5 km
nieznany
Województwo: mazowieckie
Powiat: wołomiński
Miejscowość: Marki

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarza, bądź pierwszy, który skomentuje ten quest.

Podziel się wrażeniami

Mapa Google
OSM

Tematyka:
Przypominamy historię Wenecji w Czarnej Strudze, miejsca spotkań, odpoczynku i artystycznych wydarzeń. Zapraszamy mieszkańców do spacerów historycznymi szlakami oraz odkrywania śladów zapomnianej przeszłości. ,,Wenecja’’ to nazwa historycznego parku z niewielkim jeziorem w Czarnej Strudze. W 1918 roku tętniła życiem, była miejscem spotkań, odpoczynku i widowisk teatralnych, które organizowało lokalne Koło Miłośników Sztuki Dramatycznej. Park urządziła i wyposażyła w scenę spółka komandytowa miejscowych przedsiębiorców. Przedstawienia plenerowe cieszyły się dużym powodzeniem. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z Kuriera Warszawskiego z 1908 roku. Początkowo wystawiano spektakle Towarzystwa Teatralnego im. Bogusławskiego z Warszawy, później realizowano także własne. Część zysków z przedstawień przekazywano na cele dobroczynne Radzie Miejscowej Opiekuńczej z pobliskiego Pustelnika. Wydarzenia te gromadziły i integrowały liczne rzesze mieszkańców i letników. Historia Strugi – pięknego letniska nad jeziorem – bardzo się różni od historii przemysłowych Marek.

Gdzie to jest:
Czarna Struga, to osiedle miasta Marki nad rzeką Czarną. Do 1957 roku była to podwarszawska wieś, która została włączona co Marek. 

Początek wyprawy:
Trasa questu rozpoczyna się przy pętli autobusowej Warszawskiego Transportu Publicznego "Czarna Struga" przy ul. Spacerowej w Markach. 

Uwagi:
Quest jest dostępny w Mareckim Ośrodku Kultury, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00.

Spacerując trasą Questu Wenecja Marek 1918 - można wypożyczyć obok pętli autobusowej rower w systemie Koło Marek.


QUEST OSTATNIO UKOŃCZONY: 14.12.2020

QUEST UKOŃCZONY: 2 razy

Quest jest dostępny w formie

Zaloguj się, żeby pobrać plik pdf

Quest jest bezpłatny, ale musisz się zalogować, aby go pobrać. Jeśli chcesz zobaczyć przykładowe ulotki questów, wejdź na stronę "O Questach"