20.12.23
Babci opowieści
Nikt nie opowiada lepszych historii niż babcia i dziadek.
Opowieści osób starszych mają wyjątkową moc! Przybliżają kolejnemu pokoleniu historię małych ojczyzn, losy zwykłych ludzi, o których nie usłyszą w szkole. A co, jeśli zbierzemy kilku seniorów, połączymy ich wspomnienia i przekazywane przez lata informacje, które sami słyszeli jeszcze od swoich dziadków? Tak też powstały questy z projektu „Seniorzy – Odkrywcy Lokalnych skarbów”, „Senioralne Wyprawy Odkrywców” czy wiele innych stworzonych przez osoby starsze.
Pamiętacie spacery z babcią czy przejażdżki rowerowe z dziadkiem? Każda była jedyną w swoim rodzaju wycieczką do przeszłości. Wnuki z zadziwieniem słuchały historii o dawnych czasach. Czas odwrócić role! Ubierzcie się ciepło i w Święta lub każdego innego dnia (questy czynne są codziennie!) i zaproście babcię czy dziadka na spacer. Sami już cieszycie się posiadaniemmia wnuków? Na pewno chętnie wybiorą sią z wami na nietypową przechadzkę, tym bardziej, że w jej trakcie mile widziane jest korzystanie ze smartfonów z aplikacją Questy – Wyprawy Odkrywców.
Na cel rodzinnej wyprawy możecie wybrać Kłobuck, urocze miasteczko koło Częstochowy. Rozpoczniecie przy pomniku autora „Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego”. Nie każdy wie, że oprócz wybitnego pióra Jan Długosz był też zasłużonym proboszczem parafii św. Marcina w Kłobucku. Seniorzy opowiadają nam też o ważnych mieszkańcach miasteczka, część znajdziemy na kartach historii, inni istnieją w legendach. Przyjemna przechadzka w okolicach rynku liczy 1,6 kilometra. Questy „Kłobuckie historie” prowadzony jest w pętli a na jego końcu czeka zaprojektowany przez seniorów skarb.
Sport to zdrowie – ta znana od pokolen maksyma przyświeca naszej kolejnej propozycji. Quest po wielkopolskim Orzechowie to 8 kilometrów wspaniałej przygody. By go pokonać, wsiądźcie na rower lub ubierzcie wygodne buty. Seniorzy, którzy tworzyli quest, oddali głos jednemu z mieszkańców, Bolesławowi Bystrzyckiemu, właścicielowi potężnego Zakładu Drzewnego i wielkiemu dobroczyńcy. Niektórzy jeszcze go pamiętają! Rozbudowywał wieś, pomagał uboższym i inspirował ludzi do działania, a dziś oprowadza questowiczów po wsi w queście „Bystrzycki powraca. Wycieczka po Orzechowie”.
Mieszkańcy wsi Słupno koło Warszawy kultywują pamięć o minionych wydarzeniach tak ważnych dla dziejów Polski. Nic więc dziwnego, że spacerując po wsi, traficie na nawiązania nie tylko do historii lokalnej, ale i losów całego kraju. Słupno było świadkiem wielu ważnych momentów – Potopu, Powstania Styczniowego czy Bitwy Warszawskiej. W pobliskim Radzyminie zrodziła się inicjatywa sadzenia Dębów Pamięci noszących imiona ofiar zbrodni katyńskiej. Pod Dębem Pamięci Józefa Serugi zaczyna się nasz quest „Słupno. Pamięć w dębach zaklęta”.
Wszystkich questowiczów, a szczególnie tych, którzy pochodzą z Warszawy, zapraszamy do pobliskiej Magdalenki. Położona w otoczeniu lasu wieś od lat przyciąga warszawiaków, stając się miejscem długich spacerów na łonie natury. Teraz, dzięki historii przekazanej przez grupę seniorów, wędrówki po wsi i leśnym kompleksie będą jeszcze ciekawsze. Quest "Zagadki Magdalenki" liczy 7 kilometrów i poprowadzony jest w pętli, można przebyć go rowerem lub pieszo – zależy od kondycji questowiczów.
To nie koniec tras proponowanych przez seniorów! Z myślą o swoich wnukach, przyjaciołach i Was, questowicze, tworzą kolejne! Już niedługo do naszej bazy dołączą questy w podwarszawskich Laskach, świętokrzyskim Nietulisku i Nielbarku na Mazurach. Mogą zostać zrealizowane dzięki projektowi Fundacji Mapa Pasji "Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów", który jest współfinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025, edycja 2023.