O Questach Wyprawach Odkrywców

Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen.
H. Ch. Andersen „Baśń mojego życia“ 

 

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!


QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

 

QUESTOWANIE - na czym to polega? (Q&A)

 

Wyprawy Odkrywców są oparte na amerykańskiej metodyce Valley Quest, stworzonej przez Stevena Glazera, który w 2008 roku po raz pierwszy zaprezentował ją w Polsce. Od tego czasu powstało w Polsce kilkaset takich tras nazywanych questami. Na portalu www.questy.org.pl prezentujemy ponad 500 sprawdzonych i działających questów. Wyprawy Odkrywców to najbardziej doświadczony zespół trenerów w Polsce, który posiada licencje na wykorzystanie metodyki Valley Quest wydaną przez Stevena Glazera.

QUESTY - Wyprawy Odkrywców są:

 • DOSKONAŁYM SPOSOBEM PROMOCJI REGIONU – prezentują unikalne dziedzictwo miejsc – ich historię, kulturę i przyrodę;

 • TAŃSZE OD TRADYCYJNYCH SZLAKÓW – do ich przejścia wystarczy ulotka lub aplikacja (nie wymagają infrastruktury ani ludzi do obsługi);

 • ATRAKCYJNE – zawierają zabawne rymowanki i zagadki, zachęcają do aktywnego odkrywania otoczenia, a na końcu znajduje sie skarb – wyjątkowa pieczęć;

 • NOWOCZESNE – można z nich korzystać przy użyciu interaktywnej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety;

 • ŚWIETNĄ FORMĄ EDUKACJI – mogą je współtworzyć i przemierzać nie tylko turyści, ale również mieszkańcy, dzięki czemu rośnie ich wiedza o regionie, wzmacnia się lokalna tożsamość.

Cel tworzenia Questów:

Głównym celem Questów jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości, zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną przyrodą, historią i kulturą. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w wyprawach odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, dostrzeżenie w nich wyjątkowości i atrakcyjności.

Tajemnica atrakcyjności i skuteczności Wypraw Odkrywców w odkrywaniu i promowaniu danego miejsca kryje się w bezpośrednim zaangażowaniu zarówno twórców, jak i uczestników gry. Od dawna bowiem wiadomo, że najskuteczniejsza edukacja i poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie.  Jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu, to mamy gotową receptę na uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-turystycznej danego miejsca!


Dla kogo Questy?

Wyprawy Odkrywców jako oferta edukacyjno-turystyczna są adresowane do:

 • turystów i gości danej miejscowości

 • grup szkolnych, rodzin z dziećmi

 • mieszkańców regionu (by lepiej poznali własną „małą ojczyznę“)

Dostępność skrzynki ze skarbem

Jako entuzjastom i propagatorom Wypraw Odkrywców, bardzo zależy nam na tym, aby miały one WYSOKĄ JAKOŚĆ, były sprawdzone i atrakcyjne pod każdym względem. Dotyczy to także dostępności Skarbu. Za skrzynię ze Skarbem odpowiadają opiekunowie poszczególnych questów - wypraw odkrywców. Dlatego jeśli nie znalazłeś/aś Skarbu na swojej trasie questowej lub czegoś brakowało w skrzynce, prosimy o kontakt z nami. My skontaktujemy się z opiekunem questu lub jego twórcą w tej sprawie.

Questy można przemierzać na trzy sposoby:

W terenie:

Wirtualnie:

 • przechodząc on-line trasy oznaczone jako „questy wirtualne”, umieszczone na portalu www.questy.org.pl.

Portal i aplikacja są ze sobą ściśle powiązane. Wystarczy założyć JEDNO KONTO UŻYTKOWNIKA, które będzie działało zarówno na portalu, jak i w aplikacji. Questy ukończone w terenie z ulotką bądź ukończone on-line questy wirtualne można dodać do swoich wyników zobacz w INSTRUKCJI, jak to zrobić).


Konto użytkownika:

Zachęcamy, by założyć konto użytkownika na portalu lub przez aplikację mobilną. Konto jest niezbędne, aby:

 • korzystać z aplikacji mobilnej "Questy - Wyprawy Odkrywców"

 • pobierać ulotki questów z portalu „Questy – Wyprawy Odkrywców”

 • gromadzić informacje o questach ukończonych w terenie z aplikacją i z ulotką

 • oceniać i komentować questy

 • rywalizować z innymi questowiczami (wyniki użytkownika widać w ogólnopolskim rankingu)

 • zdobywać ogólnopolską odznakę PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców

 • brać udział w konkursach ogłaszanych na portalu www.questy.org.pl

 • otrzymywać newsletter z aktualnościami dotyczącymi questów (o ile użytkownik wyraził na to zgodę).

ZREALIZOWANE PROJEKTY QUESTOWE

 • Opracowanie 36 questów w 3 językach w ramach projektu "Quest umożliwi innowacyjne zwiedzanie" w roku 2019 (woj. łódzkie)

 • Opracowanie 21 questów w Polsce w ramach projektu „Promocja regionów przez aktywną turystykę” (woj. dolnośląkie, lubuskie.,mazowieckie.) w roku 2019.

 • Opracowano 50 questów terenowych (dostępnych w ulotkach i aplikacji mobilnej) oraz 4 questy wirtualne w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" (woj. małopolskie)

 • Opracowanie 18 questów w ramach projektu "Jurajskie wyprawy odkrywców" w roku 2020 (woj. śląskie)

NASZE SUKCESY

 • Największa w Polsce bezpłatna questowa aplikacja mobilna na Android i IOS Questy - Wyprawy Odkrywców z blisko 300 questami, pobrana ponad 5000 razy w Google Play

 • Największa w Polsce baza DZIAŁAJĄCYCH questów w Polsce

 • ok 7000 zarejestrowanych kont użytkowników questów na portalu www.questy.org.pl

 • blisko 16000 zarejestrowanych ukończeń questów od 2019 roku (i co najmniej jeszcze drugie tyle bez rejestracji)

 • Wdrożenie 7 stopni ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy- Wypawy Odkrywców, które zdobyło już ponad 10000 questowiczów (od XI 2019)

 • Rekord Polski: 209 osób i 2 psy na wspólnym zdjęciu miłośników questowania podczas Dolnośląskiego Weekendu z Questami w Burkatowie (2020)

Zobacz PEŁNĄ INSTRUKCJĘ korzystania z portalu i aplikacji mobilnej

Pobierz ULOTKĘ QUESTOWĄ

Pobierz PLAKAT QUESTOWY


Czytaj o BIEŻĄCYCH WYDARZENIACH:

Questy na Facebooku  
Questy na Instagramie 

 


 


 

O questach