Sfinalizowaliśmy projekt „Questy – odkrywamy skarby Ukrainy”, ale nie zamierzamy kończyć współpracy z naszym ukraińskim partnerem Educational Resource Center (громадська організація "Освітній Ресурсний Центр").
Zasialiśmy ziarno questów na Ukrainie
Wiele polskich questów powstaje podczas warsztatów z mieszkańcami prowadzonymi przez Fundację Mapa Pasji. Korzystanie z wiedzy miejscowych niesie szansę na odkrycie historii, których nie znajdzie się w książkach. Takie opowieści lubimy najbardziej! Na to rozwiązanie zdecydowaliśmy się, powiększając liczbę questów w Ukrainie. Pierwsze ukraińskie trasy tworzone metodą warsztatową powstawały od 2018 r. Obecnie rozszerzyliśmy działania, kształcąc profesjonalistów, którzy mieli prowadzić warsztaty questowe w swoich regionach.
Warsztaty questowe na przekór wojnie
Pełnoskalowa inwazja Rosji zmieniła część planów, ale nie przerwała naszych działań. Nasi ukraińscy sąsiedzi zaangażowali się w realizację projektu z jeszcze większym zaangażowaniem. Warsztaty questowe ściągały dziesiątki osób, które chciały podzielić się historią miejsc i przybliżyć lokalne dziedzictwo. Mieszkańcy z entuzjazmem wytyczali szlaki, wymyślali zagadki oraz tworzyli teksty o wysokiej wartości edukacyjnej.
14 nowych questów
W ramach przeprowadzonych przez naszych uczniów warsztatów questowych powstało już 14 nowych tras w 7 regionach Ukrainy. Questy pojawiły się w obwodach lwowskim, iwano-frankowskim, wołyńskim, tarnopolskim, winnickim i czerkaskim. Cała mozaika regionalna i tematyczna – w Charkowie powstał quest, który przemierza się jadąc metrem. Na razie dostępne są w formie papierowych ulotek, wkrótce trafią na polską stronę i do aplikacji. Już wiemy, że będą powstawać kolejne trasy!
Międzynarodowa sieć questów
Na spotkaniu podsumowującym we Lwowie nasz reprezentant Krzysztof Florys, trener questów i wiceprezes Fundacji Mapa Pasji, ujrzał efekty półtorarocznej pracy nad projektem „Questy – odkrywamy skarby Ukrainy”. Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem deklaracji przyłączenia do międzynarodowej sieci questów. Mamy nadzieję, że już wkrótce polscy Questowicze będą mogli bezpiecznie odkrywać skarby naszych wschodnich sąsiadów.
Projekt realizowany jest z Programu RITA do potęgi, finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji.