Abyś od razu mógł przejść do zabawy, w kilku krokach wyjaśnimy, jak zacząć grać i co zrobić na samym początku, aby w województwie dolnośląskim odkryć aż 127 skarbów!
- Pobierz bezpłatną aplikację Questy - Wyprawy Odkrywców na swój telefon i utwórz konto gracza.
- Trasę gry możesz przejść z kartą questu lub aplikacją mobilną Questy - Wyprawy Odkrywców.
- Twoim zadaniem jest uważne czytanie wskazówek i rozwiązywanie zagadek. Zebrane na trasie litery i cyfry będą niezbędne do odkrycia hasła końcowego i otrzymania questowego skarbu.
- Jeśli quest rozwiązałaś/eś z wydrukowaną kartą wyprawy, dodaj go do grona ukończonych w aplikacji Questy – Wyprawy Odkrywców lub na stronie www.Questy.org.pl, podając hasło końcowe. Jeśli ukończyłaś/eś quest z aplikacją, jego pieczęć automatycznie pojawi się na Twoim koncie.
Dokładne zasady questowania zostały opisane na naszej stronie.
Podstawy opanowane? Przejdźmy do prezentacji dolnośląskich gier terenowych, czyli questów. Aktualnie jest ich 127, a każda z nich w ciekawy sposób pozwala poznać historię, przyrodę i to, co najpiękniejsze na Dolnym Śląsku.
To wchodzisz do gry i na ferie ruszasz po przygodę? Wybieraj śmiało, jest naprawdę z czego. Poniżej kilka naszych propozycji, ale oczywiście każdy quest jest warty uwagi.
Zamki i ich tajemnice
- „Z alchemikiem Pepełką po zakamarkach zamku w Oleśnicy” - Po zamku w Oleśnicy oprowadzi Cię Pepełko, książęcy alchemik. Opowie o jego dziejach i pokaże różne zakamarki. Podzieli się też opowieściami ze swojego życia. Rusz więc za tym wyjątkowo sympatycznym mistrzem czarnej magii.
- „Zamek Grodno - na styku gotyku i renesansu” - Wyprawa przedstawia historię Zamku Grodno, ponad 700 letniej warowni, w której styl gotycki i renesansowy przeplatają się na każdym kroku.
- „Historia Zamku Kliczków” - Wyprawa przedstawia fragment historii Zamku Kliczków związaną z dawnymi właścicielami oraz ówczesne życie w zamkowych komnatach wraz z funkcjami budynków i zabudowań.
Historia ciekawie opowiedziana
- „Najazd Husytów na Chojnów” - Wyprawa opowie Ci fragment historii grodu nad Skorą, związanej m.in. z tragicznymi wydarzeniami dla mieszkańców.
- „Świdnica miastem piwowarskich tradycji” - Wyprawa przybliży historię piwowarstwa w Świdnicy, którego początki sięgają XIII wieku. Prowadzi w miejsca, w których do dzisiaj widać związek z branżą piwną.
Muzealna przygoda
- „Górnicza przygoda w Starej Kopalni w Wałbrzychu” - Wyprawa prowadzi po naziemnej części zrewitalizowanej kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu. Obecnie tutaj funkcjonuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
- „Skarby architektury” - Poznasz Muzeum Architektury we Wrocławiu, jego ciekawe zbiory i historię siedziby.
Dla miłośników pojazdów wszelakich
- „Strażacka wyprawa” - Wyprawa prowadzi trasą Strażackiej Ścieżki Dydaktycznej i przedstawia różnorodne aspekty z pracy strażaka i funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce.
- „Szlakiem Kolejarzy” - Quest poprowadzi Cię po miejscowości Miłkowice, która od ponad 150 lat związana jest z kolejnictwem. To tu przed 30-laty 80% mieszkańców utrzymywało się z kolei.
- „Rolnicze życie na chrzanowskiej ziemi” - Wyprawa zapozna Cię z życiem na wsi, uprawami oraz zwyczajami panującymi w nowoczesnej wsi rolniczej.
Dla artystycznych dusz
- „Rzeźbiarskie perełki z Głuchowic” - Quest prowadząc pośród rzeźb w Głuchowicach pokazuje twórczość ludową, ale także podejmuje zagadnienia z zakresu teorii i historii rzeźbiarstwa.
- „Malarskie pejzaże w Makowicach” - Wyprawa prezentuje twórczość wybranych polskich malarzy, słynnych pejzażystów.
- „Szlakiem świdnickich murali” - Wyprawa prezentuje świdnickie murale (z okolic centrum miasta), których coraz więcej znajduje się w Świdnicy.
Z widokami na szczyty Korony Gór Polski
- „Na Skopiec z widokami na wygasłe wulkany” - Quest to spacer z widokami na wygasłe wulkany, podczas którego dowiesz się, jakie zjawiska wulkaniczne zachodziły w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim. Podczas wędrówki zdobędziesz między innymi Skopiec, szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.
- „Spacer z Hochbergami na Waligórę” – Wędrówka doprowadzi Cię do widokowych ruin owczarni – miejsca związanego z Hochbergami oraz na szczyt Waligóry zaliczanej do odznaki Korona Gór Polski. Podczas trasy poznasz też atrakcje Gór Suchych oraz dowiesz się o ich walorach przyrodniczych.
- „Spacer w sercu Gór Bystrzyckich, czyli zdobywamy Jagodną” - Quest prowadzi na Jagodną, najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, należący do Korony Gór Polski. Podczas wędrówki, zachwycając się piękną przyrodą, dowiesz się o niezbędnym ekwipunku turysty oraz umiejętnościach radzenia sobie w czasie wyprawy.
Spacer po zimowym parku
- „Alejkami pomiędzy rzeźbami w Parku Rusinowa” - Podczas questowej wyprawy zobaczysz oryginalne rzeźby, jakie pojawiły się w Parku Rusinowa w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
- „Drzewa parku w Chocianowie” - Wyprawa umożliwia poznanie podstawowych gatunków drzew rosnących w zabytkowym parku podworskim oraz jego najbliższym otoczeniu w Chocianowie.
- „Spotkania z przyrodą w Zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy” - Wyprawa prowadzi trasą Przyrodniczej Ścieżki Edukacyjnej po Legnickim Parku Miejskim. Dowiesz się o gatunkach roślin i zwierząt, które są tu na co dzień spotykane.
Z szumem wody
- „Opowieść o wodzie w Zimnej Wodzie” - Podczas wyprawy dowiesz się, jak ważna jest woda oraz jakie jest jej znaczenie w życiu człowieka i przyrody. Poznasz także niewielką, ale ciekawą miejscowość, czyli Zimną Wodę.
- „Z nurtem Bystrzycy” - Wyprawa zapozna Cię z górską rzeką – Bystrzycą. Dowiesz się o jej charakterze, długości, dopływach, cyklach i urządzeniach wodnych.
- „Ścieżkami dawnej złotej wsi nad Zalewem Bukówka” - Wyprawa opowiada o historii sołectwa Bukówka, o jego mieszkańcach, zwierzętach zamieszkujących okolicę i innych ciekawostkach związanych z tym miejscem.
Motywy przyrodnicze
- „Ptasie plotki” - Podczas wyprawy poznasz różne przysłowia i zagadki związane z ptakami, a w szczególności z bocianem, który jest symbolem wsi Niedźwiedzice.
- „Wyprawa o płazach” - Wyprawa przedstawia ważne informacje i ciekawostki związane z płazami występującymi w Polsce. Poznasz ich biologię, zachowania, charakterystyczne cechy oraz ich znaczenie i wpływ na środowisko.
- „Wyprawa na cztery kopyta w Jaroszówce” - Quest prowadzi po trasie ścieżki edukacyjnej „Na cztery kopyta”. Podczas wyprawy dowiesz się wiele ciekawych rzeczy na temat koni oraz działającej tu Stadniny Jaroszówka.
Miasto? Wieś? Góry? Zdecyduj sam!
Historia? Przyroda? Kultura? Wybór należy do Ciebie.
Na pewno nie będziesz się nudził. Potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień? napisz do nas, chętnie pomożemy i wszystko wyjaśnimy!
Tymczasem chwytaj w dłoń telefon lub ulotkę i ruszaj przemierzyć Dolny Śląsk wzdłuż i wszerz.
Pamiętaj, że rozpoczął się konkurs "Ferie Zimowe 2024 z questami", podczas którego można zdobyć ciekawe nagrody.