02.04.20

Jak podróżować, nie wychodząc z domu?

Wirtualne wycieczki nigdy nie zastąpią prawdziwego zwiedzania, ale mogą pomóc wypełnić domowy czas. Mamy dla Was dużą porcję linków z atrakcjami polskiego Internetu.

Jak podróżować, nie wychodząc z domu?

W kwietniu 2020 roku, w związku z kolejnymi zarządzeniami mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, wszystkim nam – małym i dużym – do przygody musi wystarczyć przestrzeń domowa, a to wyzwanie nie tylko dla rodziców, lecz dla nas wszystkich. W nadchodzącym czasie stworzymy dla Was pierwsze questy wirtualne, które będzie można przechodzić, spędzając czas przy komputerze. Odwiedzajcie często naszą stronę i fanpejdż na Facebooku, a z pewnością ich nie przeoczycie.

Dziś mamy zaś dla Was internetowe drogowskazy, kierujące w najciekawsze miejsca Internetu, które pozwalają na wirtualne spacery i inne formy rozrywki domowej. Wszystko to z zyskiem dla bawiących się, mają one bowiem dużą wartość edukacyjną.

 

Strony z materiałami dla dzieci i młodzieży:


Niepodległa zaprasza do korzystania z Kart Odkrywców – materiałów edukacyjnych dla całej rodziny o polskiej historii, przyrodzie, inżynierii, sporcie, literaturze i sztuce, obyczajach.

Centrum Nauki Kopernik na czas pandemii poleca domowe eksperymenty, prowadzi kurs majsterkowania i uczy obserwacji nieba.

Wirtualne Muzea Małopolski oferują nie tylko wiele obiektów 3D przedstawiających skarby muzealne, ale również inspirowane eksponatami ćwiczenia, scenariusze lekcji, ciekawe teksty i opowieści w formie audiowizualnej.

Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało materiały dydaktyczne powstałe z myślą o najmłodszych. Akcja nosi nazwę „Dzieci uczą rodziców w domu”.

Muzeum Historii Polski oferuje nie tylko treści przeznaczone dla dorosłych odbiorców. W działach dla uczniów znajdziecie ciekawe i ładnie ilustrowane opowieści o historii, w dziale dla najmłodszych są zaś kolorowanki dla dzieci o tematyce historycznej, instrukcje tworzenia zabawek i inne.

Krakowski Portal Edukacyjny opublikował prawdziwy skarbiec wiedzy o internetowych atrakcjach dla dzieci. Polecamy mieszkańcom grodu Kraka!
 

Zespołowa zabawa w Internecie:


Już w tę niedzielę o godzinie 20.00 kolejna (z pewnością nie ostatnia) Internetowa Impreza na Orientację. Polecamy!
 

Zabytki, zwiedzanie świata:


Zabytek.pl to obszerny, bogato ilustrowany fotografiami katalog zabytków polskich. Można poruszać się po nich przy pomocy interaktywnej mapy.

Na stronie Kultury Dostępnej znajdziecie mapę z ciekawymi miejscami w Polsce, w tym wieloma, które można zwiedzać wirtualnie. Jeśli ciekawią Was muzea, stare drewniane kościoły czy cerkwie, znajdziecie tu niejedną panoramę 3D z tych pięknych miejsc. I nie tylko. Szukajcie u góry zakładki „Kultura w Internecie”!

Tutaj zaś znajdziecie subiektywną listę dziesięciu najlepszych kanałów podróżniczych na polskim Youtube.
 

Muzea:


Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać wirtualnie dzięki firmie Google, której trójkołowy rower objechał ekspozycje muzealne.

Muzeum II Wojny Światowej oferuje fascynujący spacer ulicami Gdańska, w którym na współczesne panoramy nałożone są fotografie z przeszłości. Polecamy!

Muzeum Polin można zwiedzać wirtualnie, korzystając z kilku ścieżek edukacyjnych.

Mniej znaną instytucją jest krakowskie Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego – najnowocześniejsza placówka tego typu w Polsce, ukazująca dzieje ewolucji życia na Ziemi od jego początków do ery ludzi. Centrum daje możliwość wirtualnego zwiedzania przy pomocy pięknych panoram 3D.

Na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji znajdziecie zbiory muzealne, wirtualne spacery, architekturę, sztukę. Są tu i panoramy, i przedmioty w technologii obiektów 3D. Jest co oglądać!

Zainteresowani historią współczesną mogą także odbyć wirtualny spacer po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

Wirtualnie spacerować można także po Kopalni Soli w Wieliczce. Nie poliżecie ścian, ale otrzymacie namiastkę magii tego miejsca.

Strona e-muzeum to przede wszystkim mnogość skarbów historii i sztuki znajdujących się w polskich kolekcjach muzealnych.  


Książki:


Wolne lektury to biblioteka internetowa przechowująca ponad pięć i pół tysiąca darmowych utworów, część z nich w postaci audiobooków.


A prócz tego:


Teatr Wielki w Warszawie opowiada swoją historię poprzez pięknie animowane materiały audiowizualne. Polecamy!

Strona akcji #zostańzmuzyką pozwala być na bieżąco z koncertami urządzanymi przez artystów we własnych domach i zachęca do wspierania ich datkami, aby przetrwali czas epidemii.
 

Ze świata:


Na stronie Google Earth można odbyć podróże wirtualne po 30 miejscach z listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz 31 amerykańskich parkach narodowych

Czas można spędzić także, spacerując wirtualnie po Luwrze lub po Muzeum Watykańskim.

Google Arts and Culture to wirtualne spacery po najpiękniejszych miejscach na Ziemi i fotografie tysięcy dzieł sztuki. W jego ramach można zwiedzić British Museum, Muzeum Van Gogha, Muzeum Fridy Khalo i wiele innych.

Muzeum Salvadora Dali zapewnia przepiękną wizualnie wycieczkę wirtualną po jego wnętrzu.

"The Guardian" dzieli się listą dziesięciu wirtualnych spacerów po słynących z piękna zakątkach Ziemi.

Miłośnikom sztuki barokowej i Rembrandta polecamy ten spacer.

Wygodny wirtualny spacer oferuje też najczęściej odwiedzane przyrodnicze muzeum świata, czyli waszyngtońskie Narodowe Muzeum Historii Naturalnej

Metropolitan Museum to nie tylko filmy w technice 360 stopni, ale też przepięknie eksponowane za pomocą multimediów poszczególne dzieła sztuki.

O dziejach kobiet w ciekawych ścieżkach tematycznych opowiada amerykańskie Narodowe Muzeum Historii Kobiet.

Jeśli interesuje Cię eksploracja kosmosu i chciałabyś/chciałbyś zajrzeć do wnętrza centrum NASA w Houston, wystarczy ściągnąć aplikację na telefon.
 

Pomogliśmy? A może i Ty znasz ciekawe miejsca w Internecie, o których chciałabyś/chciałbyś powiedzieć społeczności questowej? Zapraszamy na nasz fanpejdż "Questy - Wyprawy Odkrywców" oraz do grupy "Questy - Polska nieznana w zagadki ubrana", gdzie możemy dzielić się wiedzą do woli!