28.06.23

Kręcimy questy

Czas na rajd po rowerowych questach!

Kręcimy questy

Letnie miesiące to czas wielu aktywności na świeżym powietrzu. Do całodziennych wędrówek zachęcają nas górskie szlaki. Połyskująca w słońcu tafla jeziora zaprasza do kąpieli lub pokonania jej w kołyszącym się kajaku. Perełki architektury porozsiewane po całej Polsce i nieraz ukryte w niewielkich miejscowościach czekają, aż je odkryjemy. Wszystko to można robić z questami – wiecie bowiem, że w naszej bazie są zarówno questy turystyczne, jak i historyczne, questy samochodowe, jak i te, które zdobywa się, wiosłujac w kajaku. Wystarczy wybrać interesujący nas rodzaj questu w naszej wyszukiwarce terenowych gier.
Ale my dziś skupimy się na questach rowerowych. To dlatego, że lato to czas, gdy rozgrywane są najważniejsze kolarskie wyścigi, z Tour de France na czele. Rower to fantastyczny środek transportu, dzięki któremu możemy czerpać podwójną przyjemność z naszych terenowych gier. Po pierwsze, na siodełku łatwo i szybko dotrzemy do miejsc, które na piechotę lub samochodem mogłyby być nieosiągalne. Po drugie, do domu wrócimy bogatsi o wspomnienia oraz ubożsi o… spalone przy pedałowaniu kalorie.
A zatem, gotowi? Nasz questowy minitour startuje za 3… 2… 1!
 

Z mistrzynią na trasie

Zaczynamy z wysokiego c – proponujemy Wam quest „Tour de Głogoczów - szlakiem Anny Szafraniec”. To licząca niemal 9 kilometrów przeprawa, która wymagać od Was będzie nieprzeciętnej kondycji fizycznej. Słowem, na głogoczowską trasę najlepiej jest wybrać się wtedy, gdy mamy za sobą już kilka terenowych treningów. A to dlatego, że przyjdzie Wam się zmierzyć z trasą, na której swego czasu siódme poty podczas treningów wylewała Anna Szafraniec. To tam, na zboczach Pogórza Wielickiego, wykuwała ona formę, dzięki której została wielokrotną mistrzynią świata, Europy i Polski, a także która pomogła zawodniczce wywalczyć przepustkę do Aten na igrzyska olimpijskie.  Pod koniec listopada 2005 roku urodzona w Myślenicach Anna Szafraniec została uhonorowana srebrnym medalem Akademii Polskiego Sukcesu za wybitne osiągnięcia dla Polski w kolarstwie górskim.
Cały ten mistrzowski kontekst dodaje dodatkowego smaku i tak już atrakcyjnemu questowi. Mamy bowiem świadomość, że przemierzaną przez nas trasą zmagała się kiedyś tak wybitna zawodniczka. Na szczęście dla nas, nie musimy martwić się walką z czasem – kluczowym wyzwaniem pozostaje rozwiązanie wszystkich zagadek. Uwaga! Piękne widoki towarzyszące nam podczas tej terenowej gry mogą skutecznie rozpraszać.
Na wyprawę mocno zabarwioną kolarstwem górskim startujemy z placu zabaw przy budynku głogoczowskiej Szkoły Podstawowej.
 
Z księciem na włościach
Gdzie kolarz czuje się najlepiej? W peletonie. A książę? A książę najlepiej czuje się na swoich włościach. I to właśnie książęce włości będą terenem kolejnych rekomendowanych przez nas rowerowych zmagań. Quest „Po książęcych włościach Nowej Wsi i Granicy” to zaproszenie na Mazowsze, gdzie przyszykowaliśmy dla Was liczącą blisko 6 kilometrów grę terenową.
W poszukiwaniu historycznych zadań przyjdzie nam pedałować po miejscowościach Nowa Wieś i Granica. To tu rezydowali książęta Ogińscy oraz hrabiowie Ostrowscy i Potoccy.
Michał Kazimierz Ogiński – czyli hetman wielki litewski, wychowanek Czartoryskich, polityk i kompozytor – był założycielem miejscowości Nowa Wieś. W celu wybudowania swojego nowego dworu na ziemiach, które w spadku zapisała mu ciotka, hetman Ogiński zlikwidował wieś Parzniewek. Mieszkańców wsi przesiedlił w kierunku wsi Granice – tam, gdzie została utworzona Nowa Wieś właśnie. Odtąd 120 włościan z Parzniewka znalazło nowy dom, zasiedlając ponad 16 gospodarstw Nowej Wsi. Postać Ogińskiego jest warta bliższej uwagi – nie tylko zajmował się tak różnymi obszarami jak polityka czy sztuka, ale również ufundował i wybudował mierzący 46 kilometrów kanał łączący Niemen i Dniepr (zwany później Kanałem Ogińskiego).
Dzięki naszemu questowi dowiecie się, jakie były dalsze losy tych dwóch miejscowości i jaką rolę w ich rozwoju odegrał dziedzic Stanisław Potocki oraz jego żona Maria Konstancja z Sapiehów. Rowerowo-historyczną wyprawę rozpoczniecie na parkingu w Nowej Wsi naprzeciwko Biblioteki Publicznej.
 
Z błogosławieństwem na drogę
Naszą kolarską listę zamyka najdłuższa, bo licząca aż 17 kilometrów wyprawa „Historia w cieniu kapliczek zapisana”. Poziom trudności rośnie dodatkowo także dlatego, że przyjdzie Wam pedałować po mocno pofałdowanym, małopolskim terenie w okolicach Nowego Wiśnicza oraz Królówki. Gdyby jednak na którymś etapie naszej terenowej gry brakło Wam tchu, zawsze możecie wznieść oczy ku niebu, a rowerowe bóstwo z pewnością się nad Wami ulituje.
Tematem przewodnim naszej propozycji są rozliczne kapliczki oraz krzyże, stojące na rozstajach dróg lub też urozmaicające polne dróżki. Każdy, kto interesuje się sztuką sakralną, będzie tą trasą rozanielony.
Start rowerowej wyprawy zlokalizowany jest na parkingu przed Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (ul. Bocheńska 6, powiat bocheński), 7 km na południe od Bochni.
 
I to tyle. Naciskamy na hamulce, zwalniamy i wreszcie zsiadamy z siodełka. Czas teraz na Was, abyście to Wy dali mocną kolarską zmianę i w pięknym stylu przejechali przedstawione powyżej lub czekające na Was w naszej questowej wyszukiwarce trasy. Nam pozostaje już tylko machnąć Wam ręką na pożegnanie i krzyknąć „szerokości!”.
 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam