09.08.23
Małopolska mieści (niemal) wszystko
Szukacie planu na szybki urlop? Obierzcie kierunek na Małopolskę. Mieści (niemal) wszystko.
Najwięksi kolekcjonerzy questowych skarbów i emocji potrafią przejść wiele kilometrów w ciągu jednego dnia, by ukończyć kilka tras. Pasjonatów wędrówek z zagadkami nie zawiedzie Małopolska, gdzie można zmierzyć się niemal z każdym otoczeniem i rozmaitymi sposobami na pokonywanie szlaków.
„Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” stanowi harcerskie prawo. A jeśli o harcerzach i o wodzie mowa, to od razu nasze myśli biegną do biwaków i spływów kajakowych. Mamy taką propozycję, ponieważ małopolskie wody warto poznać z każdej perspektywy, również wiosłując w kajaku. Z questem „Kajakiem po Wiśle z Lasu do Spytkowic” płyniesz królową polskich rzek, mijając jej dopływy, przepływając przy strażnicy i pod mostem kolejowym. Niezapomnianym elementem trasy jest przeprawa przez śluzę – trzymaj się rad zawartych w queście! Co prawda quest kajakowy zaczynał się w Lesie, ale zajdźmy do lasu jeszcze choćby na godzinę. Tyle zajmie Wam rozwiązywanie zagadek questu „Dolina potoku Kamienica” w Lubomierzu. Na kamieniach w Gorczańskim Parku Narodowym lubią wygrzewać się salamandry plamiste. Podążymy ścieżką na południe, w górę Kamienicy – najdłuższego gorczańskiego potoku.
Mierzymy wysoko, więc jak wieś, to wybierzmy tą najpiękniejszą w całym kraju. Tak pełnej kolorów wioski nie znajdziecie nie tylko w Ojczyźnie, ale w całym świecie! - brzmią pierwsze słowa questu „Zalipie – quest jak malowany”. Barwne kwiaty pokrywają każdą wolną przestrzeń, od ścian chat oraz przydomowe płoty i studnie, po kuchenne naczynia, a nawet szaty liturgiczne używane w zalipiańskim kościele. Odwiedźcie też miasteczka, jest ich naprawdę sporo. W pobliżu dzisiejszej granicy województw, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego leży przepiękny Biecz, który urzeka wielowiekowymi zabytkami. Centrum miasta, nad którym góruje renesansowa wieża ratuszowa, zwiedzicie z questem „Historia Biecza od średniowiecza”. Pamiątek po średniowieczu i odrodzeniu nie brakuje, ponieważ aż do potopu szwedzkiego Biecz był bogatym i ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Nie możemy pominąć najsłynniejszego z nich, perły na mapie Polski, miasta artystów i wawelskiego smoka – Krakowa. Po ulicach Krakowa i dawnych wsi, które dziś są już jego częścią, prowadzi kilka interesujących tras. „Krakowska siła ducha – quest dla odważnych” przebiega obok najważniejszych zabytków. Przejdziesz ją u boku osób, które mimo przeciwności, sławiły miasto swoimi sukcesami.
Byście nie pobłądzimy, małopolskie propozycje ułóżmy w odpowiedniej kolejności:
Las – Spytkowice – Kraków – Lubomierz – Gródek nad Dunajcem (Różnów) – Biecz – Zalipie
Wstąpcie na gościnne południe Polski!