03.07.24
Nieodkryty Wschód
Spakujcie plecak i ruszajcie w podróż tam, gdzie życie płynie spokojniej.
Nie możecie doczekać się wakacyjnych wypraw? My o Waszym urlopie myśleliśmy już od września, szykując nowe questy w najpiękniejszych miejscach Polski, z dala od zgiełku miast i natłoku turystów. Prowadzimy Was tam, gdzie wykrzykniecie: nie dotarłbym tu, gdyby nie quest!
Przez ostatnie miesiące otwieraliśmy dla Was trasy questów na Polesiu Lubelskim – to dobry plan na wakacje! Wytyczali je mieszkańcy uczestniczący w projekcie Fundacji Mapa Pasji i Fundacji Kropka "Aktywni Obywatele na Szlaku Dziedzictwo Wschodu", którzy już wypatrują Waszych odwiedzin. Wpadnijcie w gościnę na Polesie Lubelskie! Odkryjemy przed Wami wciąż mało znane, a przez to wspaniale zachowane przyrodnicze tereny. Osiem gier terenowych poprowadzi Was przez miejsca na styku kultur, jak „Żydowskim szlakiem Włodawy z Sarą Ader” (zatrzymajcie się na dłużej w synagodze!) i „Spacer przez 800 lat Uhruska” nad leniwą rzeką. Tuż obok wyprawa „Wola Uhruska – nadbużański skarb”. Na każdym kroku spotkacie dowody, że quest otrzymał taki tytuł wcale nie na wyrost. Skarbom będącym dziełem człowieka przypatrzycie się podczas spaceru „Szklana pół (appka)” w Dubecznie. Wieś, w której tradycje hutnicze sięgają lat 50. XVIII wieku, słynie z ręcznie wyrabianych i malowanych wyrobów szklanych. Podpatrzcie, co działo i wciąż dzieje się „Na wereszczyńskim gościńcu”. Bywał tu sam Mikołaj Rej, który w Wereszczynie najadł się za wszystkie czasy! Polesie Lubelskie znane było z wybornych miodów, które tak smakowały pisarzowi, już 500 lat temu, ale to ksiądz Jan Dolinowski, syn proboszcza parafii greckokatolickiej w Hańsku sprowadził nowe ule. Jak zmieniły pszczelarstwo? Dowiecie się z questu „Hańsk oczyma księdza Jana Dolinowskiego” – będzie pysznie! A gdy już nacieszycie zmysł wzroku widokami, słuch śpiewem ptaków, a smak słodkim miodem, odwiedźcie wiejskie SPA na łonie natury! Quest „Sekrety Krainy Rumianku” prowadzi po wiosce tematycznej w Hołownie, gdzie doświadczycie, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.
Nazwa San pochodzi od słów „wartka, szybka rzeka”, więc wartko przenieśmy się do województwa podkarpackiego. Nad Jeziorem Solińskim, gdzie San nieco zwalnia, zwolnijcie i Wy, bo warto! W okolicy jeziora zajdziecie kilka questów – każdy z nich oczaruje Wam czym innym. Zagadki questu „Ciekawostki Bukowca” poprzeplatane są zapierającymi dech widokami, „Bóbrka historyczna i artystyczna” zabierze Was w świat rzeźb i rękodzieła, Dzięki grze terenowej „Nad wodami bieszczadzkiej Atlantydy” wciąż możemy pamiętać o wsiach, które zatopiono, budując tamę w Solinie. „W świece bieszczadzkich Bojków” wiedzie po Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie – grupy, która zamieszkiwała Bieszczady, a „W Uhercach Mineralnych na Szlaku Kultury Wołoskiej” pobierzcie lekcję w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła. Kolejny skarby ukryliśmy „Między Bieszczadzkim Morzem a połoninami” - kierując się wskazówkami gry dotrzesz też do łemkowskiej zagrody i drewnianej cerkwi. Gdy staniecie na Wzgórzu Trzech Krzyży, nie będziecie mogli oderwać oczu od zielonych, łagodnych pagórków. Na szczyt poprowadzimy Was „Ścieżkami dziejów Baligrodu” w powiecie leskim. Zawędrujcie i do gminy Bukowsko na trasy, które pojawiły się zaledwie kilka miesięcy temu. Rozpocznijcie od „Zagadkowych zakamarków Bukowska”, by po krótkiej przechadzce wybrać się na dłuższy „Spacer z wiatrakami przez gminę Bukowsko” przez Nowotaniec i Nagórzany. W Dudyńcach nawiążesz nowe znajomości za sprawą questu „Starsi panowie dwaj i spacer po Dudyńcach”. Kim są tytułowi panowie i dokąd Cię zaprowadzą? Odkryjesz z nimi skarb!
Wchód czeka na Wasze odkrycia – przeżyjcie prawdziwą przygodę i zanurzcie się w magiczny świat questów, które otworzą przed Wami drzwi do przeszłości, kultury i natury. Czas ruszyć w podróż na niesamowite wakacje w nieznane zakątki Polski!