Tras jest w nim dokładnie piętnaście i prawie wszystkie z nich możesz przejść w czasie ferii. Prawie, bo raczej chyba nie ma odważnych, którzy zdecydowaliby się na wyprawę kajakową.
Nie wiesz jeszcze, na czym questy, czyli gry terenowe polegają? Przeczytaj cztery poniższe punkty, by nie były one już dla Ciebie wielką zagadką.
- Pobierz bezpłatną aplikację Questy - Wyprawy Odkrywców na swój telefon i utwórz konto gracza.
- Trasę gry możesz przejść z kartą questu lub aplikacją mobilną Questy - Wyprawy Odkrywców.
- Twoim zadaniem jest uważne czytanie wskazówek i rozwiązywanie zagadek. Zebrane na trasie litery i cyfry będą niezbędne do odkrycia hasła końcowego i otrzymania questowego skarbu.
- Jeśli quest rozwiązałaś/eś z wydrukowaną kartą wyprawy, dodaj go do grona ukończonych w aplikacji Questy – Wyprawy Odkrywców lub na stronie www.Questy.org.pl, podając hasło końcowe. Jeśli ukończyłaś/eś quest z aplikacją, jego pieczęć automatycznie pojawi się na Twoim koncie.
Dokładne zasady questowania zostały opisane na naszej stronie: https://questy.org.pl/jak-grac
Ukończ minimum 6 gier terenowych oraz opublikuj 2 relacje z wyprawy i weź udział w konkursie "Ferie zimowe 2024 z questami". Do wyboru masz prawie 900 questów w całej Polsce, a w województwie pomorskim kilkanaście.
Wybieraj śmiało i ruszaj na jedną z przygód. Możesz oczywiście na wszystkie – i to na ferie zalecamy!
Przygoda lotnicza – podróży samolotem Ci nie gwarantujemy, ale dobrą zabawę i sporą porcję wiedzy już tak. Jeśli jesteś gotowy wystartować, to „leć” po dwa skarby!
- „Sterowcem przez Jezierzyce” - Questowa trasa opowie Ci o sterowcach, które w czasie I wojny światowej były produkowane w Jezierzycach. Dowiesz się, co to były za maszyny oraz do czego je wykorzystywano.
- „Lotnicza przygoda w Redzikowie” - Podczas questowej wyprawy posłuchasz o 28. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego oraz zobaczysz modele samolotów, jakimi wówczas latali żołnierze.
Przygoda historyczna - quest niczym wehikuł czasu przeniesie Cię w dawne czasy i pozwoli stać się świadkiem minionych wydarzeń. Jest szansa, że na swojej trasie spotkasz Krzyżaków. Zachowaj tylko czujność, by nic nie umknęło Twojej uwadze i obierz dobra strategię, a każda zagadka będzie rozwiązana prawidłowo.
- „Śladami komtura w Debrznie” - Quest przedstawia historię Debrzna, które w średniowieczu znalazło się pod wpływem zakonu krzyżackiego. Podczas wędrówki można zobaczyć mury obronne z tamtych czasów, a także dowiedzieć się, co działo się w Debrznie na przełomie XIX i XX wieku.
- „Historyczny spacer po Człuchowie” - Historyczny spacer po Człuchowie, który pozwala poznać jego blisko 700-letnie dzieje od czasów krzyżackich po współczesne.
Przygoda przyrodnicza – Jezioro Szczytno czy Jezioro Dymno? Proponujemy oba, bo każde z nich pokaże Wam piękno rejonu i zapozna z jego florą oraz fauną.
- „W poszukiwaniu perkoza nad Jeziorem Dymno” - Quest to rowerowa lub piesza wyprawa wokół Jeziora Dymno, pozwalająca zapoznać się z bogatą florą i fauną tego rejonu.
- „Skarby jeziora Szczytno i jego okolic” - Quest przedstawia najciekawsze miejsca w okolicy Jeziora Szczytno, prowadząc do punktów widokowych oraz przez Bukową Dolinę.
Przygoda „wodna” – choć questy są w województwie pomorskim, skąd do morza niedaleko, to tym razem na kąpiel w Bałtyku nie zapraszamy. O wodzie jednak będzie sporo, jej zasobach, elektrowniach i walorach.
- „Quest Straszyn - szlakiem elektrowni wodnych” - Straszyn to malownicza miejscowość leżąca w dolinie Raduni. Znajdują się tutaj trzy zabytkowe elektrownie wodne. Po interesującej trasie wzdłuż Raduni uczestników poprowadzi Alfons Hoffmann (1885-1963), prekursor hydroenergetyki na Pomorzu. Quest przedstawia historię elektrowni i wsi Straszyn.
- „Woda na Żuławach - wyprawa po polderze Krępiec” - Trasa biegnie szlakiem ścieżki edukacyjnej podczas której dowiesz się na jakiej wysokości terenu się znajdujesz oraz jak wygląda gospodarka wodna na terenie Żuław Gdańskich. Teren jest niezwykle malowniczy.
Pamiętaj, aby po przejściu tras podzielić się z nami relacją na facebokowej grupie Questy – Wyprawy Odkrywców (społeczność).