18.05.23

Questy miodzio!

O wadach owadów tekst ten nie będzie. Przeciwnie: chcemy zachęcić Was do spędzenia czasu w towarzystwie pszczół, motyli czy mrówkolwów. Oczywiście, w ramach wędrówek z questami

Questy miodzio!

Owadzi świat zaskakuje. Zaskakuje swoim rozmiarem: owady stanowią – według różnych szacunków – od 60 do 90% wszystkich gatunków zwierząt. Dane się zmieniają, gdyż regularnie odkrywane są kolejne gatunki. Zaskakuje różnorodnością: niektóre żyją na lądzie, inne znakomicie radzą sobie w powietrzu, jeszcze inne spotkać można tylko w wodzie. Zaskakuje owadzim trybem życia: mamy owady roślinożerne, są drapieżniki, są owady z gryząco-liżącym aparatem gębowym (pszczoły), z aparatem ssącym (motyle) lub kłująco-ssącym (komary).
Miejsca by nam brakło, by spisać wszystko, co w owadach jest fascynujące. Dlatego zamiast to miejsce marnować, pokażemy Wam miejsce, których odwiedziny nie będą stratą czasu. Przeciwnie: zyskacie przyrodniczą wiedzę, odkryjecie nowe historie, zachwycicie się widokami. A przewodnikami po tych miejscach będą owady właśnie.
 

Jak w ulu

Przed szereg wyrywa się pracowita pszczoła, pozwólmy więc jej jako pierwszej poprowadzić nas po świecie questów, kolorowym niczym kwietna łąka. Nasłuchując pszczelego bzyczenia, udamy się najpierw do leżącej w powiecie nowosądeckim Kamiannej. Tam czeka na nas quest „Kamianna miodem pachnąca”. To przeurocze, spokojne miejsce (ledwie 200 mieszkańców) słynie ze swoich pszczelarskich tradycji: znane jest jako Światowe Centrum Apiterapii. Nigdzie indziej jak właśnie w Kamiannej nie znajdziecie lepszych ekspertów od wykorzystywania pszczelich produktów w lecznictwie, kosmetyce oraz profilaktyce zdrowotnej. Do zwiedzenia jest również Muzeum Pszczelarstwa. Skarbem Kamianny jest „złoto na kamieniu”, czyli miód spadziowy powstający głównie z drzew jodły.
Jak z kwiatka na kwiatek, przeskoczmy z Małopolski do Mazowsza. Celujemy w Puszczę Kozienicką w powiecie radomskim, gdzie do odwiedzenia mamy aż cztery rezerwaty. Nasz quest „Śladami czterech rezerwatów Puszczy Kozienickiej” to 22 kilometry przyrodniczej wędrówki po obszarze pradawnej Puszczy Radomskiej, gdzie kryje się m.in. takie uroczysk jak Miodne. Z uwagi na specyficzny mikroklimat i podwyższoną o około pół stopnia Celsjusza przeciętną temperaturę, okres wegetacji trwa w Puszczy Kozienickiej dłużej i częściej pada. Sprzyja to występowaniu wielu gatunków roślin, co pszczołom jest jak najbardziej w smak. To także jedno z niewielu – a może i jedyne – miejsc w Polsce, gdzie zobaczcie pokaźnych rozmiarów pomnik pszczoły.
Ostatnim pszczelim przystankiem będzie miejsce słynące przede wszystkim z soli. Quest „Wieliczka – gmina ze smakiem” (https://questy.org.pl/quest/wieliczka-gmina-ze-smakiem) pozwoli Wam odkryć znacznie więcej zalet tej małopolskiej perełki. Możemy Wam zdradzić, że jednym z przystanków tego rozbudowanego questu (polecamy pokonywanie go samochodem) jest pasieka „Uśmiechnij się” w Dobranowicach oraz gospodarstwo edukacyjne. Jeśli wcześniej umówicie się z przesympatyczną właścicielką, panią Anną, to będziecie mogli dowiedzieć się od niej wielu pasjonujących informacji o pszczelim życiu, produkcji miodu oraz z bliska przyjrzeć się życiu pszczół.
 
Uwaga na pułapki
Przestrzegamy: kolejny quest – „Wydmowym szlakiem po Kampinoskim Parku Narodowym” niesie ze sobą element ryzyka. Na jego trasie możecie natknąć się na pułapki wykonane przez drapieżnika. A dokładniej, przez mrówkolwa. Na szczęście, poluje on przede wszystkim na inne owady, więc nam samym nic z jego strony nie grozi.
Sam quest to fascynująca, trwająca około 90 minut wyprawa przez kompleks wydm śródlądowych Kampinoskiego Parku, jednego z najciekawszych takich obszarów w całej Europie. Na tym piaszczystym terenie spotkać można jeszcze całą masę innych owadów. Oficjalne statystyki Kampinoskiego Parku Narodowego wskazują, że swój owadzi żywot prowadzi tu około 4 000 gatunków bezkręgowców.
 
Motyl w hotelu, czyli quest na pięć gwiazdek
Podczas wędrówki trasą ostatniego proponowanego Wam questu „Zagubieni w przyrodzie Doliny Białej Przemszy” towarzyszyć będzie Wam nietypowy dźwięk. Trzepot motylich skrzydeł, których na terenie Parku Doliny Białej Przemszy jest całe mnóstwo. Przyciągają je tu rozległe połacie łąk, na których polnych kwiatów jest w bród. Z tego bogactwa korzystają wielobarwne motyle, z gracją fruwające od jednego kwiatka do drugiego.
Przyrodniczy quest po Dolinie Białej Przemszy to 1,7 kilometra, a na rozwiązanie naszych zagadek i przejście całej trasy wiodącej po pięknie zagospodarowanym terenie parku otwartego w lipcu 2021 będziecie potrzebowali około godziny. Warto mieć przez ten czas oczy i uszy szeroko otwarte, bo w Dolinie dzieje się wiele i dzieje się wciąż. Pomocne w zachwyceniu się tą różnorodnością natury będą liczne tablice informacyjno-edukacyjne. Wracając po rozwiązaniu questa, będziecie mijać owadzi hotel. Być może to tu kierują się zmęczone całodziennym fruwaniem motyle, by dać odpocząć utrudzonym skrzydłom…
 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam