01.11.23

Questy w jesiennym parku

Odkryjcie jesienny park razem z questami. O tej porze roku kusi on gamą barw, przyciąga szelestem liści, w których odbija się słońce.

Questy w jesiennym parku

Kolorowe dywany zachęcają do spacerów, a zagadki umieszczone między jedną a drugą aleją uśmiechają się do odkrywców spragnionych skarbu.

Nie czekajcie więc dłużej, bo jesień nie trwa wiecznie, tylko ruszajcie przekonać się sami, że spacer po parku to dobry pomysł na spędzenie popołudnia, weekendu, a nawet poranka. A jeśli połączycie go z grą terenową, to przekonacie się o tym podwójnie.

Parki wokół pałaców czy dworów budowali ich właściciele, bo wiedzieli, że w cieniu drzew spaceruje się najlepiej. To oni urządzali je według najnowszych trendów ówczesnej mody. Do takich parków dziś Was także zaprosimy. Polecimy też takie, które ozdobiono rzeźbami lub w których nasadzono drzewa uznawane dziś za pomniki przyrody.
Podczas questowania zbierajcie nie tylko dobre odpowiedzi na zagadki, ale także wspomnienia, liście, kasztany, które staną się pamiątką jesiennych wypraw, gdy na dworze nastaną mrozy, a parkowe alejki pokryje warstwa białego puchu.

Ruszamy!

Na początek zapraszamy Was na Dolny Śląsk, do wałbrzyskiego parku Rusinowa. Powstał on około 1930 roku na terenie dawnego lasu grądowego, zajmując niemal 27 hektarów powierzchni. W parku swym czujnym okiem będziecie mogli dostrzec około 55 gatunków drzew liściastych oraz 10 gatunków drzew iglastych. Kilka drzew egzotycznych też w nim rośnie. Tym jednak, co w parku zwraca uwagę są rzeźby – oryginalne, nietuzinkowe, zagadkowe, skłaniające do myślenia. Co dane dzieło przedstawia i czy to faktycznie jest to, co autor miał na myśli? Na pewno z Waszych ust padnie takie stwierdzenie, gdy udacie się na quest Alejkami pomiędzy rzeźbami w Parku Rusinowa. Podczas spaceru zobaczcie właśnie owe oryginalne rzeźby, jakie pojawiły się w Parku Rusinowa w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Rzeźby to oczywiście nie jedyna warta uwagi rzecz. Park jest naprawdę piękny, zwłaszcza że kilka lat temu przeszedł rewitalizację. Tym bardziej warto wybrać się tu na spacer.

Na Dolny Śląsk jeszcze wrócimy, ale teraz za cel obierzcie Małopolskę, a tu czeka na Was kolejny piękny park i lekcja dendrologii w praktyce. Kto z Was zbierze więcej rodzajów liści? Kto potrafi rozpoznać wszystkie z nich? Na pewno każdy, kto przejdzie trasą gry terenowej Park dworski hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej. Poznajemy drzewa. Właśnie podczas tego questu będziecie nogli poznać drzewa, jakie tworzą ten zabytkowy park, znajdujący się dodatkowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Ruszcie nie tylko tropem drzew, ale także śladem dawnych właścicieli parku, hrabiów Włodzickich.
 
Macie daleko do Poręby Wielkiej? Udajcie się ponownie na Dolny Śląsk. Chojnów, który już pewnie znacie z questu o najeździe husytów na miasto, przywita Was bardzo miło i tym razem zaprosi do parku, słynącego z pomników przyrody. Przekonacie się, że jest ich tu naprawdę bardzo dużo. Quest Chojnowskie pomniki przyrody zwróci Waszą uwagę na charakterystyczne cechy drzew mijanych na trasie, ich różnorodność oraz konieczność ochrony przyrody. Ruszcie więc i wypatrujcie na drzewach czerwonych lub zielonych tabliczek z orłem i napisem „Pomnik przyrody”. To właśnie one wskażą Wam cenne okazy w parku. Przyjrzyjcie im się dokładnie i zapamiętajcie, bo niektóre gatunki pojawią się dwa razy. 
Schiller, Słowacki, Mickiewicz, Majka, Siedmiu Wspaniałych… na Was czekają. Kim są? Quest na to pytanie odpowie każdemu, kto pojawi się w parku w Chojnowie.
 
Podczas questowania możecie trafić do wielu parków, które skrywają różne sekrety lub z którymi wiążą się ciekawe historie.
Jednym z nich jest park w Iłowej w województwie lubuskim. W nim mamy dla Was trasę W poszukiwaniu skarbów Iłowej.
Quest przedstawia dzieło hrabiego Fryderyka von Hochberga, czyli przebudowany przez niego pałac oraz ogrody, będące wynikiem jego podróży po świecie oraz zamiłowania do piękna, zwłaszcza kwiatów. W parku najpiękniej jest oczywiście, kiedy kwitną w nim kwiaty, ale jesienny spacer również pozwoli Wam odkryć jego kunszt. Wszak został zaplanowany i urządzony w każdym szczególe przez samego hrabiego. A słynny Mostek Miłości? Quest odpowie Wam na pytanie, dlaczego powstał.
 
Całkiem niedawno w naszej bazie pojawił się quest Historyczno-przyrodniczy spacer po Kleszczewie, który jest niemalże po sąsiedzku, bo w województwie wielkopolskim. Prawdziwą perełką tej miejscowości jest zabytkowy park. Quest poprowadzi Was jego alejkami, na których będą czekały na Was zagadki. To kolejny spacer, który łączy wiedzę oraz zachwyt nad jesienią.
 
A jakie tajemnice może jeszcze skrywać park? Przekonacie się na pewno, gdy ruszycie do Piwnicznej-Zdroju na quest Tajemnice Węgielnika. Quest prowadzi po Węgielniku – wyjątkowym parku, w którym będziecie mogli odkryć historię II wojny światowej na tych terenach oraz poznać wiele lokalnych legend.
Park znajduje się na niewielkim wzniesieniu (498 m.n.p.m.), z którego rozpościerają się piękne widoki. Na szczyt wiodą specjalnie przygotowane ścieżki z udogodnieniami w postaci schodów i poręczy. Każdy spokojnie da radę. Na wzgórzu znajdziecie też plac zabaw, altanę, miejsce na grill, boisko i siłownię na świeżym powietrzu, ścieżkę zdrowia, a także wieżę widokową wznoszącą się na 4 m. Czy trzeba pisać więcej, by zachęcić Was do pójścia na spacer i quest w takim parku?
 
A jakie inne questy mamy w parkach? Jest ich wiele, poniżej na zachętę dajemy kilka ciekawych tras. Pozostałe odkryjcie sami, poszukując w aplikacji Questy-Wyprawy Odkrywców.
Spotkania z przyrodą w Zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy
W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Śremie
Memento Vivere. Tajemnica parku w Świerklańcu


 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam