12.11.20

Pół setki Skarbów Górali do odkrycia!

Owocem kilku lat pracy jest 50 questów terenowych w Małopolsce oraz pierwsze questy wirtualne

11 września w Krakowie sfinalizowaliśmy "Skarby Górali" - największy w Polsce projekt questowy, któremu przyświeca hasło "Poznaj Górala spoza Podhala!". 

Pięćdziesiąt questów na terenach ośmiu małopolskich grup górali powstało dzięki Fundacji Mapa Pasji, sześciu partnerom projektu, setkom wolontariuszy, niezliczonym warsztatom questowym, dziesiątkom seminariów i webinarów. 

Doświadczeni Odkrywcy z małopolskich okolic znają już niejeden góralski quest, jednak w ostatnich tygodniach przed wielkim finałem opublikowaliśmy aż kilkanaście nowych - co pozwoliło skompletować docelową liczbę 50 góralskich gier terenowanych. Wszystkie one są już teraz dostępne na portalu Skarby Górali pod TYM ADRESEM. Jeśli nie masz jeszcze w telefonie aplikacji Skarby Górali, gorąco zapraszamy do zainstalowania jej - nie tylko pozwala podróżować trasami questów, ale również jest pełna ciekawostek o życiu, kulturze i historii Górali Babiogórskich, Białych, Kliszczaków, Górali Nadpopradzkich, Orawian, Górali Pienińskich, Spiszaków i Zagórzan!

Większość questów już teraz można też ściągnąć ze strony Questy-Wyprawy Odkrywców. W opcjach wyszukiwania wystarczy wybrać je z kategorii GRUPA QUESTÓW.

Szczególnie zachęcamy do przyjrzenia się tym questom, które powstały jako ostatnie, a które przedstawiamy poniżej. Pamiętajcie, by w czasie epidemii w miarę możliwości upewnić się, czy dany quest można teraz przejść. W razie wątpliwości - kontaktujcie sie z nami drogą mailową lub przez media społecznościowe!

 


Spacer z Mieczysławą Faryniak po Dursztynie
Po spiskiej wsi Dursztyn, położonej na wysokości 710–740 m n.p.m., oprowadza Mieczysława Faryniak – mistyczka i pustelnica żyjąca w latach 1903–1990.
 

Pod babiogórską strzechą
Quest prezentuje architekturę, sprzęty codziennego użytku oraz symbole, obrzędy i zwyczaje Górali Babiogórskich. Po skansenie oprowadza nas Wawrzyniec Szkolnik – przewodnik, nauczyciel ludowy, badacz i gawędziarz, zwany Babiogórskim Sabałą.
 

Z Rogasiem po Dolinie Roztoki
Quest prowadzi po Rytrze i Roztoce Ryterskiej, prezentując najciekawsze miejsca oczami Rogasia – osieroconego sarniątka, bohatera powieści Marii Kownackiej pt. „Rogaś z Doliny Roztoki”.
 

Historia i legendy Trzebuni
Quest prowadzi po Trzebuni – miejscowości kliszczackiej bogatej w legendy i pamiątki historyczne. Na trasie dowiesz sięm.in. jakie związki z Trzebunią mieli Lubomirscy i Mikołaj Rey.
 

Między Górą Karmel i Magurką
Quest zapoznaje z przysiółkiem Przysłop w Zawoi, prowadząc od klasztoru karmelitów bosych, przez dolinę, aż do kompleksu Beskidzki Raj na zboczach Surzynówki w Paśmie Jałowieckim.
 

Jabłonka - okno na Orawę
Jest to przygoda w stolicy polskiej części Orawy, zapoznająca z lokalnym dziedzictwem i wspaniałym krajobrazem.
 

Widziane z roweru
W trakcie tej rowerowej wyprawy można zobaczyć ciekawe miejsca związane z historią i dziedzictwem kulturowym okolic Łącka oraz piękne krajobrazy.
 

Cuda malowane na Zamagurzu. Spacer po Trybszu
Quest oprowadza po centrum Trybsza, jednej z najpiękniejszych miejscowości Spisza, słynącej z zabytkowego drewnianego kościoła św. Elżbiety z bezcenną polichromią z XVII wieku.
 

U źródeł Białej Wody
Quest prowadzi po malowniczym rezerwacie przyrody Biała Woda w paśmie Małych Pienin, opowiadając o historii tych ziem, niegdyś zamieszkanych przez Łemków.
 

Na granicy
Quest powstał z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 80-tej rocznicy ofiarnej śmierci Przodownika Straży Granicznej, prawdopodobnie pierwszej ofiary II wojny światowej na Sądecczyźnie.
 

Wielki człowiek, małe miasto - śladami Dańkowskiego
Przewodnikiem na trasie questu jest błogosławiony ksiądz Piotr Dańkowski – męczennik z czasów II wojny światowej, który urodził się w Jordanowie i spędził w tym mieście swoją młodość. Dziś Zespół Szkół na Chrobaczem nosi jego imię.
 

Dawne życie na Niemcowej
Quest prowadzi w okolice Niemcowej – niezwykłej góry, gdzie dawniej mieszkali, pracowali, uczyli się (m.in. w „Szkole nad obłokami”) Czarni Górale. UWAGA: To trasa górska, weź mapę!
 

Niedzica - 700 lat tradycji i historii
Quest prowadzi po Niedzicy – wsi z 700-letnią przeszłością, w której wciąż żywe są spiskie tradycje sprzed wieków, a historia przeplata się z legendami i opowieściami.
 

Lipnica Wielka. Rowerem po sercu turystycznym Orawy
Jest to quest rowerowy, na którym poznasz walory przyrodniczo-krajobrazowe i historyczne dziedzictwo Gminy Lipnica Wielka. UWAGA: trasa na rower terenowy.
 

Wokół Sołtysiej Góry
Na tym queście poznasz najciekawsze miejsca Bogdanówki, odwiedzisz wyjątkowe, ukryte w lesie Stawisko, piękne kaplice w paśmie Koskowej Góry i nacieszysz się górskimi widokami.
 

Czarna Woda - na rusnackim szlaku
Quest prowadzi śladami Rusinów Szlachtowskich – Łemków, grekokatolików, zamieszkujących niegdyś m.in. Czarną Wodę (teraz ul. Jaworek), wysiedlonych w 1947 r. w ramach Akcji „Wisła”. Prowadzi Matrona Gieras, która wróciła w swoje rodzinne strony.
 

Poznaj perełkę wśród sadów
Wędrując questem po Czarnym Potoku, odwiedzisz najciekawsze miejsca związane z dziedzictwem kulturowym tej miejscowości. Spotkasz też malownicze widoki na sady oraz Beskidy i Tatry.

Skarby Górali nie powiedziały ostatniego słowa - w przyszłości pojawią się kolejne questy wirtualne. Już teraz istnieją cztery. Zapraszamy do zabawy z nimi wszystkich, którzy nie mogą spacerować w terenie! Aby je zobaczyć, wystarczy w opcjach wyszukiwaniu kliknąć na przycisk FORMA i wybrać "Questy wirtualne". Miłej i pouczającej zabawy!
 


 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam