25.01.22

Będzie nowy quest przyrodniczy w Legnicy

Z inicjatywy Ekobiblioteki w Legnicy powstanie pierwszy quest przyrodniczy w tym mieście, prezentujący walory legnickiego parku, który mocno został zniszczony w 2009 roku.

W dniu 21 stycznia w Legnickiej Bibliotece Publicznej , w Ekobilbliotece  na ul. Łukasińskiego w Legnicy, odbyło się spotkanie zespołu roboczego nt. utworzenia pierwszego  w Legnicy questu przyrodniczego - edukacyjnjej gry terenowej.

W spotkaniu udział wzięli pracownicy bibiloteki oraz Krzysztof Szustka z Fundacja Calamita, ogólnopolski koordynator programu Questy - Wyprawy Odkrywców (zachód). Omówione zostały wymogi jakie powinien spełniać quest na terenach miejskich, została przedyskutowana trasa przebiegu edukacyjnej gry terenowej oraz jej tematyka. Quest ma być elementem wiosennych Legnickich Dni Ekologii przygotowywanych przez Legnicką Bibliotekę Publiczną.

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania! Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców.

W całej Polsce jest już ponad 600 edukacyjnych tras terenowych, które są dostępne na portalu www.QUESTY.org.pl. Każda z nich prezentuje miasta, miasteczka czy miejscowości lub obszary cenne przyrodniczo czy krajobrazowo o unikatowych walorach lub historii. W Legnicy od kilku lat funkcjonuje quest pt. "Barokowa Legnicy" stworzony wspólnie z Muzeum Miedzi w Legnicy, który można przejść z ulotką lub bezpłatną aplikacją mobilną Questy - Wyprawy Odkrywców https://questy.org.pl/quest/barokowa-legnica. Ulotka na dniach będzie odświeżana.

zdjęcia: Krzysztof Szustka