13.09.20

Dolnośląski Weekend z Questami w Burkatowie - relacja

Zapraszamy na krótką  fotorelację z Dolnośląskiego Weekend z Questami! Ponad 200 osób przyjechało z Dolnego Śląska i Polski na wspólne questowanie w Gminie Świdnica

Zapraszamy na krótką  fotorelację z Dolnośląskiego Weekend z Questami.
Ponad 200 osób przyjechało z Dolnego Śląska i Polski na wspólne questowanie w Gminie Świdnica czyli na przejścia trasami Edukacyjnych Gier Terenowych. Specjalnie na tę okazję przygotowano 9 questowych tras:
- Ekologiczna wyprawa w Boleścinie  (Boleścin)
- Malarskie impresje w Makowicach (Makowice)
- Szlakiem Bitwy pod Lutomią (Lutomia Górna)
- W cieniu holenderskiego wiatraka w Gogołowie (Gogołów)
- Strażacki quest w Burkatowie (Burkatów)
- Wyprawa nad Jeziorko Daisy (Pogorzała)
- Tajemnice Śląskiej Doliny (Lubachów)
- Perełki Grodziszcza - najstarszej dolnośląskiej wsi (Grodziszcze)
- Z nurtem Bystrzycy (Bystrzyca Górna)

Każda trasa opowiada inna opowieść, zawiera zagadki i zadania, które po poprawnym rozwiązaniu, prowadzą do skrzyni z questowym skarbem. A tam pamiątkową pieczęcią potwierdza się przejście questu.

Trasy gier są zróżnicowane w długości, tematyce i trudności w terenie. Najkrótsza trwa 20 minut a na najdłuższą trzeba poświęcić ok 3 godzin. Aby wszystkie zaliczyć to niekażdemu sie uda w jeden dzień.

W Burkatowie w dniu 12 września, odbył się Dolnośląski Weekend z Questami który ściągnął pasjonatów tej formy poznawania ciekawych zakątków Polski. Sołectwa, w których są questowe trasy przygotowały oprawę artystyczna i kulinarną a GOKSIR w Świdnicy przygotował super imprezę. Ponadto w programie były przejażdżki łodzią po stawie w Burkatowie, Kącik Małego Questowicza - warsztaty artystyczne, pokaz strażacki, degustacja lokalnych produktów.

Kilkadziesiąt osób zdobyło tytuł Odkrywcy Skarbów Gminy Świdnica za przejście min. 6 questów oraz tytuł Super Odkrywcy Skarbów Gminy Świdnica za przejście wszystkich 9 questów z terenu gminy. Udało się też pobić rekord Polski - 200 osób i 2 psy znalazło się na zdjęciu miłośników questowania. Zostały również wręczone Odznaki PTTK Questy Wyprawy Odkrywców pierwszego stopnia tj Popularna za przejście 5 questów. Nie zabrakło też pasjonatów Geocachingu, którzy lubią questy jako letterbox i również questują w Polsce. Na koniec  Weekendu z Questami odbyło się postawienie balona i dwóch organizatorów: z ramienia GOKSIRu Justyna Sara-Hryncyszyn oraz z ramienia Questów Wypraw Odkrywców - KrzysztofSzustka odlecieli na lot zwiadowczy w poszukiwaniu nowych miejsce na następne questy  w okolicy.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej wielkiej questowej imprezy, która z początku miała  byc małym spotkaniem, a okazała sie wielkim wydarzeniem na questowej mapie Polski.

Do zobaczenia na Questowych Szlakach. W imieniu zespołu Questów Wypraw Odkrywców - Krzysztof Szustka zFundacja Calamita

Zdjęcia: Dariusz Wojszczyk