08.05.24
Jak Ci na imię?
Dziś przyjrzymy się naszej questowej mapie w poszukiwaniu wsi i miasteczek, które swoje nazwy zawdzięczają ludzkim imionom.
Nazwać miasteczko – rzecz to nieprosta. Wiemy, ile emocji wzbudza wybór tytułu questu, gdy w naszych głowach pojawia się kilka propozycji, a kolejne równie ciekawe nazwy podsuwane są przez uczestników warsztatów questowych. Zabierzemy Was w miejsca, które upamiętniają królów i legendarnych władców, by właśnie w ich towarzystwie poznawać nieznane zakątki Polski.
Jak mówią, Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Choć powiedzenie trochę mija się z prawdą, to nie sposób odmówić wszystkim królom o imieniu Kazimierz dużych zasług w rozwoju polskich miast. Spacer po krakowskim Kazimierzu jest elementem kilku krakowskich questów. Podążając questem „Kraków. Tu żyje się europejsko!” przekroczycie rynek dawnego miasteczka, zatrzymując się przy ratuszu, który dziś skrywa kolekcję Muzeum Etnograficznego. Z questem „Miejska mozaika różnorodności” odkryjecie uwielbianą przez gości stronę Kazimierza – stare uliczki i przytulne kawiarnie, które zachęcają do wejścia. Nie możemy zapomnieć o "Szlaku kazimierskich ciekawostek” w kolejnym nadwiślańskim Kazimierzu – Kazimierzu Dolnym. Nazwane na cześć Kazimierza Sprawiedliwego miasteczko, urzeka malowniczym rynkiem, renesansowymi kamieniczkami i bliskością zieleni. Do kolejnego miasteczka, które według legendy swoją nazwę zawdzięcza królowi, zaprosimy Was już w piątek 10 maja. Na „Mały tour po Kazimierzy Wielkiej” zawsze jest idealna pora, ale tylko w piątek możecie zobaczyć się z nami w namiocie questowym na rynku, wziąć udział w warsztatach pieczątkarskich czy otrzymać oryginalne ulotki najnowszych tras. Tour po Kazimierzy Wielkiej jest zapowiedzią kolejnych tras Nadwiślańskich Questów, które szykuje już Lokalna Grupa Działania E.O Cenoma i Fundacja Mapa Pasji. Nowe questy już przed wakacjami!
Czy prawdą jest, że Zygmunt August zbłądził w ogromnej puszczy, a życie uratował mu jeden z mieszkańców, a może to tutaj król spotykał się z Barbarą Radziwiłłówną? Jedno jest pewne, Zygmunt August zakochał się w tych terenach, quest „Z królem Zygmuntem po Augustowie” pokaże Wam miasteczko oczami zachwyconego nim władcy. W mig zrozumiecie, dlaczego to augustowska przyroda rozkochała w sobie króla, Was również nie pozostawi obojętną! Czasem miejsca biorą imiona od legendarnych postaci, innym razem to miasta, góry czy rzeki są źródłem powstania legendarnych bohaterów. Tak narodził się Książę Poprad – bohater questu „W Krainie Księcia Popradu”, który zabiera Was w podróż samochodem przez dolinę rzeki Poprad. Wyjątkowy, bo qeust, który możecie przebyć autem, to wspaniałe urozmaicenie wycieczki. Wyruszacie ze Starego Sącza, by jadąc na wschód, docierać do kolejnych pięknie położonych miejsc, podziwiać widoki, smakować kuchnię Górali Czarnych i pokonywać kolejne questy z grupy Skarby Górali.
W nazwach miejscowości odszukać możemy dawne imiona, które tylko wyjątkowo wytrwali znajdą w dzisiejszych kalendarzach. Wędrując palcem po mapie, trafimy do staropolskiego Raciborza, który swoją nazwę zawdzięcza Raciborowi. Choć znaczenie imienia - „walczący w wielu wojnach” - nie zachęca do odwiedzin, Racibórz okazuje się bardzo przyjaznym miejscem dla questowiczów. Zaprezentuje się Wam na czterech questach. Podróż rozpocznijcie od „Legend słowiańskich” w Arboretum Bramy Morawskie, gdzie w cieniu drzew spotkać można niejedną leśną boginkę. Zdradzą Wam co nie co o czasach, gdy w miejscu Raciborza rósł nie przebyty bór. Następnie przenieście się o kolejne wieki z pomocą questu „Z Ofką po średniowiecznym Raciborzu”, a tuż po nim czeka Was wyprawa do przemysłowego miasta „Na industrialnym szlaku Raciborza”. Poznacie też miasto z kulinarnej strony, sięgając po przepyszne „Smaki Raciborza”. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, niedługo podzielimy się kolejnymi dwoma trasami po mieście Racibora.
Piotr, Tomasz i Szymon to imiona, które dały początek trzem pełnym atrakcji miejscowościom, w których poczujecie się jak prawdziwi odkrywcy tajemnic. Bohaterem questu "Tomaszów Mazowiecki. Kuźnia wielkich serc" nie jest jednak żaden Tomek, a Jan. Szanowany w mieście lekarz oprowadzi Was po czarującym miasteczku, które zachwyci Was willami z XIX i początku XX wieku. Zanim udacie się dalej, zatrzymajcie się na piknik w lesie czy wypoczynek na wodzie – rowery wodne czekają! Gdzie je znaleźć, podpowie quest „Cuda sześciu wieków nad Zalewem Sulejowskim”. Po chwili relaksu na łonie natury zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego, by na własne oczy zobaczyć „Uroki Trybunalskiego Grodu”. Spacer po uliczkach miasteczka stanowi miłą lekcję historii na przykładzie miasta, które odgrywało ogromną rolę w dziejach Polski. Razem z Lokalną Grupą Działania "BUD-UJ Razem" przygotowujemy dla Was 38 questów w okolicach. W województwie opolskim wybierzcie się do niewielkiego Szymonkowa, by poznać „Miejsca znane i nieznane w Szymonkowie”. Krótki spacer kryje wiele zagadek, które pokonają tylko najbystrzejsi obserwatorzy! Swoim questem mogą pochwalić się też nieduże Celiny koło Krakowa. „Z Celiną przez Celiny” to quest idealny na wiosnę, kiedy z wiejskich dróżek roztacza się widok na kwitnąca pola rzepaku.