30.04.20

Majówka nad Biebrzą? Ciągle jest tam pięknie!

Z pewnością wielu z Was w pierwszych dniach maja pozostanie w domu i jego najbliższej okolicy. Tych, którzy planują dalszą wycieczkę, zachęcamy do wyjazdu nad Biebrzę.

W drugiej połowie kwietnia ziemie nadbiebrzańskie przeżyły prawdziwą katastrofę. Spłonęło ponad 5 tysięcy hektarów terenu o wielkich walorach przyrodniczych. Możemy się tylko domyślać, jak wiele zwierząt nie zdołało uciec przed ogniem. Czy to znaczy, że nie warto jeździć w te strony? Jeśli już w pierwszych dniach maja zamierzacie wybrać się na dalszą wycieczkę, stanowczo je polecamy. 

Zachęcamy Was do wybierania się w te okolice i promowania tego kierunku wycieczek, bo dorzecze Biebrzy ciągle obfituje w zachwycające krajobrazy. Za to, jak nigdy wcześniej w tym stuleciu, potrzebuje pomocy nas wszystkich w uświadamianiu, jakie skarby kryje pomimo tragedii parku.

Jednym ze wspomnianych skarbów obszarów nadbiebrzańskich jest miasto Goniądz, stary gród o średniowiecznym rodowodzie, z którym wiążą się dwa nasze questy: Gonią(dz)c historię oraz Drogą niepodległości wokół Goniądza. Pierwszy z nich jest questem pieszym, a opowiada dziejach miasta, legendach i miejscach tętniących życiem na wielu etapach jego historii. Drugi, rowerowy, prowadzi urokliwym szlakiem w Goniądzu i okolicy, wzdłuż biebrzańskich fortów twierdzy Ossowiec i innych pamiątek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Oba questy opowiadają także o walorach przyrodniczych, po części niedawno utraconych. Quest rowerowy prowadzi do miejsca, z którego obecnie dobrze można obserwować skutki naturalnej katastrofy. Równiez ten widok może posłużyć do bardzo ważnej edukacji -  budowania świadomości, jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany klimatyczne oraz wypalanie traw. A także pozwala docenić wielkie poświęcenie strażaków, których święto przypada 4 maja.

Oprócz ciągle pięknych krajobrazów Biebrza zapewnia ciszę i spokój, brak tłumów, co w obecnym czasie jest walorem o kluczowym znaczeniu. 

Pobierz quest Gonią(dz)c historię


Pobierz quest Drogą niepodległości wokół Goniądza