29.10.20

Nowy quest o elektrowniach wodnych w Straszynie, woj. pomorskie

W Straszynie, w gminie Pruszcz Gdański, powstaje QUEST  "Szlakiem elektrowni wodnych w Straszynie" o prekursorze hydroenergetyki na Pomorzu – Alfonsie Hoffmannie.

W Straszynie, w gminie Pruszcz Gdański, powstaje quest "Szlakiem elektrowni wodnych w Straszynie", o prekursorze hydroenergetyki na Pomorzu – Alfonsie Hoffmannie. Gra powstaje przy bardzo dużym zaangażowaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Straszynie oraz pracowników Mediateki w Straszynie.

Quest powstaje dzięki projektowi pt. „ELEKTRO-PATRIOTYZM. Alfons Hoffmann – prekursor hydroenergetyki na Pomorzu”, skierowanemu do młodzieży, a jego celem jest przybliżenie niesłusznie zapomnianej postaci, jaką był inżynier Hoffmann – pomorski patriota i twórca elektrowni wodnych na Pomorzu w okresie XX-lecia międzywojennego i ich odbudowy po II wojnie światowej. Źródłem inspiracji dla młodych ludzi mogą być jego działania zawodowe i społeczne, sukces rozwoju elektryfikacji kraju, umiejętność godzenia działalności zawodowej ze społeczną i obywatelską.

Projekt inauguruje obchody jubileuszu 700-lecia Straszyna (1321-2021). Wykorzystuje narzędzia atrakcyjne dla młodzieży – gra terenowa została wspólnie przygotowana podczas warsztatów literackich, sketchnotingu i fotograficznych. W broszurze towarzyszącej grze znajdą się wierszowane zagadki oraz ilustracje wykonane w archaicznej technice fotograficznej – cyjanotypii, a także sketchnotki. Quest jest również udostępniony w naszej aplikacji mobilnej (link poniżej), a lada dzień będzie go można ściągnąć również na ulotce. Konsultację i opiekę merytoryczną dotyczącą questu prowadził Krzysztof Szustka z Fundacji Calamita.

Projekt realizowany jest również przy współpracy: Radio Spin, 4 Pory Roku Restauracja i Nocleg, sołectwa Straszyn, VisualCoach - Rysuję i Rozwijam.

Zapraszamy na questową przygodę do Straszyna!


Szlakiem elektrowni wodnych w Straszynie