17.10.23

Quest uczy, quest nie nudzi, w dzieciach i uczniach ciekawość budzi!

Dzieci, ale też młodzież, zarówno ta młodsza, jak i nieco starsza lubią wszelkie zagadki oraz łamigłówki. Ich ciekawość i naturalną chęć odkrywania zaspokoi właśnie quest!

To jedna z lepszych zachęt do ruszenia się z domu. Pieczątki odbijane w Paszporcie Odkrywcy oraz możliwość zdobycia odznak to dodatkowa motywacja. To oczywiście nie są jedyne korzyści gier terenowych. Te można by długo wyliczać. Moglibyśmy piać o tym godzinami, ale zrobimy to w miarę szybko, bo przecież tajemnice do odkrycia czekają.
 
Questujcie z dziećmi: własnymi, przyjaciół, rodziny, w szkole. Pokażcie im, jeśli jeszcze tego nie wiedzą, jak ciekawą przygodę można przeżyć razem z grami terenowymi. Dlaczego warto? Jak można wykorzystać questy, by w sposób atrakcyjny i wartościowy spędzić czas?  Czytajcie w dalszej części tekstu. 
 
Quest jako pomysł na wycieczkę….
Nie chcecie kolejny raz usłyszeć powtarzanych do znudzenia słów: „Nudzi mi się”, wybierzcie quest! Tu nuda żadnemu dziecku nie będzie straszna. Możliwość skorzystania z telefonu podczas takiej wycieczki w tym momencie działa na plus! 
 
Questów w Polsce jest naprawdę dużo i znaczna ich część na pewno zainteresuje dzieci oraz młodzież. Wierszowane wskazówki i zagadki szybko zdobędą serca najmłodszych. Poszukajcie więc w aplikacji, jakie gry terenowe znajdują się w Waszej okolicy i spróbujcie zorganizować wycieczkę. Nie kosztuje ona nic (poza ewentualnymi kosztami związanymi z dojazdem na miejsce startu), a korzyści niesie wiele. Wiedza podana w przystępny sposób, poznanie lokalnych tradycji, miejsc i bohaterów z nimi związanych. To taka lekcja w terenie. Jeśli pracujecie z dziećmi lub młodzieżą, warto na nią zabrać całą grupę.
 
….. lub dodatkowa atrakcja podczas wycieczki
A może podczas wakacyjnego wyjazdu, szkolnej wycieczki czy wyjścia ze znajomymi został Wam wolny czas i szukacie ciekawego zajęcia? Tu questy też się sprawdzą doskonale! Większość z nich jest do przejścia w ciągu około godziny. Zdarzają się też nawet krótsze. Chwyćcie więc telefon, bo z dużym prawdopodobieństwem w niedalekiej odległości, a nawet tuż obok Was są gry terenowe, które wypełnią wolny czas. Ruszajcie, przecież dzieci i młodzież nudzić się nie lubią, a każda odkryta tajemnica cieszy. Na pewno przy otwieraniu skarbu usłyszycie: „WOW”, a na niejednej ręce zostanie odbita pieczątka.
 
Narzędzie edukacyjne
Historia, język polski, matematyka, geografia, biologia – chyba nie ma takiego przedmiotu w szkole, który nie mógłby nie skorzystać z gier terenowych.
Czytanie ze zrozumieniem, matematyczne obliczenia, powstania narodowe, ciekawostki z życia zwierząt, różne style architektoniczne, rozpoznawanie kierunków i nauka orientacji w terenie – to możliwość realizacji podstawy programowej dla nauczycieli, a dla każdego pomoc w zrozumieniu świata, a przede wszystkim przyjemny sposób na wartościowe spędzanie czasu.
 
Wirtualna przygoda na lekcji
Przypomnijcie sobie szkolne czasy. Na pewno lubiliście lekcje i zajęcia, które wyglądały inaczej niż zawsze. Zróbcie więc z dziećmi, czy to w szkole czy to podczas innej okazji coś innego, czyli quest wirtualny. Jest idealny wtedy, gdy nie można ruszyć w teren. Takich gier w naszej bazie jest kilkanaście. Wystarczy wcześniej wydrukować treść questu i mieć komputer z dostępem do internetu. Dobra zabawa gwarantowana.
 
Questy na rodzinne spotkanie
Może zamiast parku trampolin w urodziny zabrać dziecko i jego kolegów na quest? Gotowy, dostępny w naszej bazie daje Wam pomysł na odkrycie tajemnic w większej grupie. Możecie też stworzyć własny dla dzieci. Wiemy, że potraficie, bo kilka relacji z urodzin z questem pojawiło się na naszej facebookowej grupie.
 
Bogata oferta
Questy, czyli edukacyjne gry terenowe są dla każdego, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że część z nich może się wydać dla najmłodszych mało atrakcyjna. Na pewno dzieciom spodobają się te bajkowe, o zwierzętach, przyrodzie. Starszym można zaproponować takie, które pokażą im piękno naszego kraju, jego historię oraz przedstawią ciekawe postacie.
 
Kilka polecajek…
Lista byłaby długa, bo tak naprawdę każdy quest z bazy zasługuje na polecenie. Podamy więc kilka, by zainspirować do dalszego odkrywania tajemnic.
 

  1. Idealne dla najmłodszych
Z bajkową wizytą w Krainie Dobrej Zabawy - Podczas wyprawy razem z Tygryskiem, który będzie Waszym przewodnikiem, przeniesiecie się do bajkowej krainy. Przypomnicie sobie utwory i lektury z dzieciństwa lub poznacie te całkiem nowe.
 
Tajemnice Gór Sokolich - Quest w magiczny sposób przedstawia tajemnice Sokolich Gór, o których opowiada skrzat mieszkający w tutejszym rejonie.
 
Kociewska przygoda Bandy Kota Ciafrota - Wyprawa prezentuje jedną z przygód Bandy Kota Ciafrota. To niemal detektywistyczna przygoda, podczas której będziecie tropić sprawcę pewnego występku. Ruszcie czym prędzej, skarb czeka! 
 
  1. Dla nieco starszej młodzieży
Z zaczarowanym dorożkarzem po Prądniku Czerwonym - Quest zapozna Was z Prądnikiem Czerwonym, jego zabytkami, historią i teraźniejszością. Nawiązuje do twórczości K. I. Gałczyńskiego i jego wiersza pt. „Zaczarowana Dorożka”, której właściciel – Jan Kaczara oprowadza Was po swojej dzielnicy.

Śladami legionistów w Jędrzejowie - Jest to wyprawa po starym Jędrzejowie szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, na której zobaczysz ważne zabytki i pamiątki po bohaterach walk o niepodległość Polski.
 
  1. Rodzinna wyprawa
Czym się kiedyś w Murowanej Goślinie zajmowano - Podczas spaceru po Murowanej Goślinie dowiecie się, czym się trudnili dawni mieszkańcy tej miejscowości oraz zobaczycie miejsca związane z ich działalnością.

Przyrodnicza wyprawa na Skalnik - Questowa trasa zaprowadzi Was na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, Skalnik, zaliczany do Korony Gór Polski. Podczas niej poznacie formy ochrony przyrody w Polsce oraz dowiecie się, jakie walory posiadają Rudawy Janowickie.
 
  1. Wirtualna edukacyjna przygoda
Wirtualny spacer na kartach „Pana Tadeusza - Quest to wirtualna wyprawa po stronach „Pana Tadeusza”, która przybliży Wam epopeję narodową napisaną przez Adama Mickiewicza.  Szkolną lekturę można przybliżyć w ciekawy sposób – warto skorzystać z questu na lekcji.

Z matematyką za pan brat  - Quest to wirtualna wyprawa z matematycznymi zagadkami i ciekawostkami w roli głównej, którą możecie przejść nie tylko podczas niepogody.

A Wy jakie questy polecilibyście innym do rozwiązania z dziećmi lub młodzieżą? Podzielcie się, komentując post na naszej facebookowej stronie Questy-Wyprawy Odkrywców.
 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam