08.07.20

Rymujemy w Częstochowie!

Wyczerpy-Aniołów to dzielnica Częstochowy, z której historią zapozna Was powstający właśnie quest.


Leżąca na lewym brzegu Warty dzielnica Częstochowy ma długą historię, wieś Wyczerpy lokował król Kazimierz Wielki w roku 1356. Część dzielnicy, po której poprowadzi quest, zachowała zielony charakter, część zaś posiada bogate dziedzictwo związane z początkami polskiego przemysłu.

Przez długi czas Wyczerpy słynęły z warsztatów szewskich, w XIX wieku dynamiczny rozwój spowodowała budowa linii kolejowej i huty szkła kryształowego "Paulina". Zabytkowe ceglane budynki osad fabrycznych współistnieją tu z terenami rekreacyjnymi i Laskiem Aniołowskim, miejscem wypoczynku wielu Częstochowian.

Cennym miejscem jest wzgórze Kamień, w którym znajdować się miała kryjówka zbójców łupiących pielgrzymów. Skarbu rozbójników nikt jeszcze nie odnalazł. Obiecujemy, że ze skarbem questu będzie nieco łatwiej! 

Quest - kulturowy, ale z domieszką wiedzy przyrodniczej - tworzymy wraz z grupą mieszkańców, Dzielnicowym Ośrodkiem Społeczności Lokalnej Wyczerpy-Aniołów oraz Częstochowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA

"Może być to zwiedzanie indywidualne lub rodzinne, więc jest to naprawdę bardzo ciekawa forma czy to wakacyjna, czy całoroczna. (...) Myślę, że to na pewno się sprawdzi na terenie naszego miasta" - mówi prezes stowarzyszenia Anna Herman, zapowiadając intensywną promocję questu wśród mieszkańców Częstochowy. O jego narodzinach już informują częstochowskie Radio Fiat (czytaj) oraz portal Czestochowskie24.pl (czytaj).

Quest będzie dostępny w formie ulotki i w aplikacji mobilnej. Już teraz zapraszamy na niepowtarzalne questowe częstochowskie rymy!