25.11.20

Questy z koleją związane

W Dniu Kolejarza zapraszamy na questy w Polsce dotyczące kolejnictwa. A jest ich całkiem sporo.

Wszystkim kolejarzom z okazji Dnia Kolejarza (25.11), ich rodzinom i pasjonatom składamy życzenia!

Czy wiecie, że historia kolei w obecnych granicach Polski sięga roku 1840? W chwili obecnej jest blisko 20 tysięcy km linii kolejowych w Polsce.
Najdłuższy most kolejowy w Polsce znajduje się w Grudziądzu i ma ponad 1 km długości. Najwyżej położoną stacja kolejową, do której dochodzą pociągi pasażerskie, jest Szklarska Poręba. Wiele miejsc w Polsce wiąże się z kolejnictwem. Powstały tam skanseny, izby regionalne, muzea, wioski tematyczne, które pielęgnują tradycje kolarskie w Polsce i prezentują w ciekawy sposób lokomotywy, tabory kolejowe, parowozownie oraz cała infrastrukturę wiążącą się z pociągami.

W wielu z tych miejsc funkcjonują też Questy, czyli edukacyjne gry terenowe. Na blisko pół tysiąca działających Questów kilkanaście związanych jest w większym lub mniejszym stopniu z tematem kolejnictwa.
QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania! Wystarczy pobrać kartę gry ze strony www.questy.org.pl lub bezpłatną aplikację Questy – Wyprawy Odkrywców i można ruszać w trasę!

Zachęcamy instytucje i podmioty zajmujące się popularyzacją kolejnictwa do tworzenia u siebie Edukacyjnych Questów jako sprawdzonej, bezobsługowej formy edukacji, która może poszerzyć i urozmaicić ofertę dla odbiorców, tj. szkół oraz turystów indywidualnych.

A tu prezentujemy kilka wybranych questów o tematyce kolejowej, zlokalizowanych w różnych częściach Polski (kliknij w tytuł questu, aby go pobrać):

  • Historia z koleją w tle - Quest przedstawia historie kolejnictwa na świecie, Dolnym Śląsku oraz w Miłkowicach. Dowiesz się, gdzie zbudowano pierwsze tory w naszym regionie, kiedy pojawił się silnik spalinowy w lokomotywach oraz jak długo trwała świetność kolejarska Miłkowic.
  • Drogą żelazną wokół Tatr - Quest prowadzi po odcinku Szlaku wokół Tatr biegnącym trasą dawnej linii kolejowej Nowy Targ-Sucha Góra, zapoznający z jej historią i pięknem podhalańskich krajobrazów.
  • Wolsztyn – wyprawa pełną parą - Wędrówka wśród wolsztyńskich parowozów to wyjątkowa okazja, by poznać kolej od kuchni.
  • Kolej na Krzyż - Wyprawa opowiada o osadzie kolejowej w Krzyżu,jego mieszkańcach oraz wpływie kolei na historię miasta.
  • Kolej na Baniewicza - Wyprawa questowa opowiada o Tadeuszu Baniewiczu - budowniczym i pierwszym dyrektorze kolejki WKD (dawnej EKD - Elektryczne Koleje Dojazdowe) i o jego związkach z Miastem - Ogrodem Podkowa Leśna.
  • Szlakiem Kolejarzy - Quest poprowadzi Cię po miejscowości Miłkowice, która od ponad 150 lat związana jest z kolejnictwem. To tu przed 30-laty 80% mieszkańców utrzymywało się z kolei.
  • Po torfowiskach wokół Tatr - Quest prowadzi po podhalańskich torfowiskach trasą rowerowego Szlaku wokół Tatr. Po drodze można odwiedzić Centrum Torfowisk w Chochołowie, Muzeum na torach oraz bacówkę na Baligówce.
  • Spacer z widokiem na lokomotywę - Quest opowiada historię Fabloku – pierwszej w Polsce Fabryki Lokomotyw powstałej w 1919 roku w Chrzanowie. Przewodnikiem na trasie jest Kazimierz Zembrzuski – znany konstruktor parowozów.
ZWIEDZAJ Z NAMI ŚWIAT QUESTAMI!

fot. Ania Losiak, Krzysztof Szustka