27.05.20

Ruszaj na questy rowerowe w największe święto rowerów!

3 czerwca obchodzimy ustanowiony przez Narody Zjednoczone Światowy Dzień Roweru.

Ruszaj na questy rowerowe w największe święto rowerów!

Wycieczki rowerowe są świetną odpowiedzią na sytuację wywołaną przez pandemię. Bardzo atrakcyjną formą urozmaicenia takiej wycieczki może być quest. W tej chwili macie do wyboru 30 questów rowerowych w 8 województwach. Ich największe zagłębia znajdują się w województwach łódzkim i wielkopolskim. Z pewnością będzie ich przybywać!

Żeby zobaczyć, gdzie działają questy tego typu, wystarczy nad mapą na stronie głównej kliknąć w przycisk "RODZAJ" i wybrać "Rowerowy". Poniżej przybliżamy kilka pięknych questów rowerowych, wszystkie jednak gorąco Wam polecamy!


Ludzie, stawy, ptaki


Cudowne krajobrazy Doliny Karpia - regionu nazywanego Mazurami Małopolski - czekają na Was w kompleksie stawów "Spytkowice". W Palczowicach, gdzie zaczyna się quest, znajdziecie wypożyczalnię rowerów. Zapraszamy do tej rajskiej krainy jezior, wspaniałej fauny i flory. W Dolinie Karpia działa także drugi quest rowerowy - Szlakiem Radwanitów


Wiejskie kościoły - Skarb regionu

 

W Wielkopolsce zapraszamy na przejażdżkę żółtym łącznikiem rowerowym w regionie śremskim. Podczas questu zwiedzisz miejscowości Błażejewo i Włościejewki, poznasz historię i architekturę dwóch małych kościółków oraz legendy związane z tymi miejscami. Dowiesz się również, jak ma na imię pewien duchowny, który sprawuje opiekę nad świątyniami.
 

Z Grażyną po Łasku


Na przełomie maja i czerwca coraz liczniej kwitną róże. A polską stolicą tej królowy kwiatów jest leżący w województwie łódzkim Łask. Quest, rozpoczynający się w Ogrodzie Różanym, prowadzi szlakiem rabat upiększających miasto gęściej niż gdziekolwiek w Polsce. Ambasadorką corocznego łaskiego festiwalu róż jest pochodząca z Łasku znana aktorka Grażyna Błęcka-Kolska. Polecamy to urodziwe, pełne atrakcji miasto, które jest nie tylko zagłębiem róż, ale i zagłębiem questów!
 

W poszukiwaniu tronu duszka


Wyprawa przedstawia przyrodę i piękny krajobraz Wzgórz Dalkowskich na Dolnym Śląsku. Dowiesz się, jakie zwierzęta, drzewa i elementy przyrody nieożywionej tu występują. Jeśli dopisze Ci szczęście, może i spotkasz ciekawy okaz, z którym jest związanych wiele legend.
 

Zagadki w drzewach zaklęte


Jeśli interesuje Was dłuższa wycieczka po leśnych ścieżynach, pięknych polnych drogach, pośród wspaniałych drzew i stawów, a do tego wzbogacona atrakcjami takimi jak stary młyn czy nowoczesny, schowany w zieleni dom ekologiczny, zachęcamy Was do skierowania roweru na trasę questu prowadzącego po gminie Drużbice w województwie łódzkim. Znakiem rozpoznawczym gminy jest piękno przyrody, świetnie tu zachowanej i pielęgnowanej. Quest liczy sobie 8 kilometrów, a prowadzi od terenów wsi Czarny Las do wsi Chynów. 


Rowerem wokół jeziora Lubie


W zachodniopomorskim zapraszamy na Pojezierze Drawskie w okolice jeziora Lubie. Są tu dwa questy rowerowe. Jeden z nich to najdłuższa questowa trasa w Polsce, która prowadzi szlakiem rowerowym wokół jeziora Lubie. Na trasie zobaczysz zabytki i atrakcje przyrodnicze oraz dowiesz się ciekawostek o całym regionie.


Lotniczymi historiami


Okolice wsi Dłutów w województwie łódzkim kultywują pamięć o losach załogi polskiego bombowca PZL.37 Łoś, który w tych wrześniowych dniach wojennej pożogi 1939 roku, ostrzelany przez niemieckie Messerschmitty Bf109, wykonał przymusowe lądowanie na terenie młodego lasu. Dzielna postawa dwóch tutejszych chłopców pomogła w ocaleniu części załogi samolotu. Na trasie questu znajduje się m.in. makieta "Łosia" w skali 1:1, grób lotników i poświęcony im pomnik. A nadto wiele wrażeń z obcowania z piękną przyrodą.
 

Droga ku wolności


Skołyszyn to urokliwa wieś na Podkarpaciu, w powiecie jasielskim. Panujący tam spokój kontrastuje z wydarzeniami sprzed ponad stu lat, kiedy Skołyszyn znajdował się na linii frontu Bitwy Gorlickiej, jednego z największych starć na froncie wschodnim I wojny światowej. Kto pojedzie tym questem, nie tylko zachwyci się zielenią Podkarpacia, ale także pozna kilka lokalnych cmentarzy pochodzących z czasów wielkich zmagań wojsk rosyjskich, austro-węgierskich i niemieckich o naszą część świata.
 

Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy


Na tym queście, w województwie łódzkim, przyroda i stawy rybne są tłem dla historii i legend związanych z Piorunowem i Przyrownicą. Centralną atrakcją jest pałac w Piorunowie, przed wojną wielokrotnie odwiedzany przez pisarkę Marię Dąbrowską. Questowicz pozna też historię starego młyna czy też lokalne opowieści o wizycie kosmitów. 
 

Rymami zdobiony świat "Światka"


Także w województwie łódzkim, na pograniczu gmin Łask i Sędziejowice, leżą ziemie będące dawnymi dobrami rodziny Sulimierskich. W nieistniejącym pałacu w Zielęcicach często bywał Jarosław Iwaszkiewicz, któremu swoje wiersze czytał tu Światopełk Karpiński zwany "Światkiem", czołowy poeta tego regionu. Świat "Światka" to wspaniałe widoki, przede wszystkim las i urzekające stawy, jak również zaklęta w nich przeszłość ludzi z tych okolic, sięgająca tysiące lat wstecz, a połączona dziejami jednej rodziny i związanego z nią poety. 


Rower zawsze jest dobrym wyborem! Służy naszej kondycji fizycznej i psychicznej, kondycji naszej planety i zrównoważonemu rozwojowi. Obecnie utrudnia ponadto roznoszenie się wirusa i umożliwia bezpieczne przemieszczanie się na duże odległości. Gorąco zachęcamy do wycieczki na dwóch kółkach z questami - i dzielenia się wrażeniami oraz fotografiami w grupie Questy - Polska nieznana w zagadki ubrana. Miłej zabawy!

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam