08.07.20

Sto lat "Cudu nad Wisłą". Zapraszamy na Szlak Bitwy!

Możesz uczcić rocznicę, wędrując z questami na Mazowszu

Sto lat

13 sierpnia tego roku przypadnie równo sto lat od rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej. Wielka ofensywa rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem marszałka Tuchaczewskiego ruszyła jednak już z początkiem lipca. 270 tysięcy czerwonoarmistów miało "po trupie białej Polski" dotrzeć na tereny Niemiec i dalej do zachodniej Europy. Aż do dramatycznych sierpniowych dni Bitwy Warszawskiej wojska rosyjskie szybko łamały kolejne polskie linie obronne. Był to najtrudniejszy okres dla Polski, jednak sukcesy mobilizacyjne, wywiadowcze i taktyczne pozwoliły na odwrócenie losów kampanii, ocalenie świeżo odzyskanej przez Polaków niepodległości. 

Z okazji rocznicy największego sukcesu polskiej obronności czasów współczesnych zapraszamy do zapoznania się z questami, które powstały na Mazowszu dla uczczenia wydarzeń Bitwy Warszawskiej. 

Szczególnie gorąco zachęcamy do podróży do Radzymina, który przygotował pieczęć okolicznościową na stulecie, a dla pierwszych dwudziestu Odkrywców -  metalowe zapinki (pinsy) z herbem miasta oraz mały poczęstunek!


Bitwa o Radzymin


Prócz tego questu, istnieje pięć innych znajdujących się na Szlaku Bitwy - w Warszawie, Płocku, Ossowie, Serocku i Kobyłce:

 
 X Pawilon Cytadeli Warszawskiej           


"Zwyczajni" bohaterowie obrony PłockaBohaterska Obrona OssowaHistoryczny SerockBazylika św. Trójcy w Kobyłce


Sytuacja ciągle jest trudna ze względu na przepisy zapobiegające rozwojowi pandemii. Z questami możecie bezpiecznie uczcić tę ważną polską rocznicę!