29.04.20

Wystartował pierwszy quest wirtualny!

Jak z Google Street View przy odrobinie kreatywności zrobić edukacyjną grę z zagadkami?

Wystartował pierwszy quest wirtualny!

Ruszamy!

W związku z epidemią i panującymi przepisami postanowiliśmy przemienić questy w komputerową rozrywkę, wykorzystując technologię amerykańskiego giganta, która umożliwia wirtualny spacer ulicami nawet niedużych miejscowości, oraz wieloletnie doświadczenie w tworzeniu edukacyjnych gier terenowych z zastosowaniem metodyki Valley Quest.

Quest wirtualny jest dosyć konsekwentnym przeniesieniem idei questu terenowego na ekran komputera. Do zabawy wystarczy kliknięcie w link przenoszący gracza do wybranego przez nas miejsca na trasie Google Street View i podążanie za pisanymi, dołączonymi w osobnym pliku wskazówkami oraz rozwiązywanie zagadek. 
 

Na początek - Szczawnica!

Pierwszy quest wirtualny prowadzi po jednej z pereł polskich gór – na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego Szczawnicy, która słynie ze wspaniałych wód mineralnych, pięknych górskich widoków i urokliwej architektury, po części wzorowanej na architekturze górskich kurortów Szwajcarii czy Holandii. Gracz pójdzie głównymi ulicami uzdrowiska, szlakiem godeł szalayowskich, pośród wspaniałych szczawnickich willi, przemierzy Park Górny i Dolny, dotrze do serca miasta, a także na jego obrzeża po drugiej stronie rzeki Grajcarek. 

Bezcenne skarby górali

Quest zawiera też materiały edukacyjne i odnośniki do nich, pozwalające bliżej poznać zachwycający świat pienińskich górali. Powstał on bowiem w ramach projektu Skarby Górali, którego motto brzmi „Poznaj górala spoza Podhala!”, i który promuje ciągle zaniedbaną w środkach masowego przekazu kulturę ośmiu małopolskich grup etnograficznych niezamieszkujących Podhala.

W naszym zamierzeniu questy wirtualne mają połączyć przyjemność grania w trójwymiarowej przestrzeni ze zdobywaniem wiedzy o prawdziwym świecie. Taka podróż wirtualna powinna też zachęcić do pogłębiania wiedzy o wybranym miejscu i ludziach, ich kulturze i historii.
 

Zdobądź wirtualną pieczęć!

Każdy, kto ukończy quest, będzie mógł wpisać hasło na swoim profilu na stronie questy.org.pl (jeśli nie wiesz, jak to zrobić, czytaj to) i otrzymać wirtualną pieczęć. Przejście tego questu liczy się tak samo jak pokonanie questów terenowych!
 

Autorem questu Z nurtem dziejów po Szczawnicy jest współtworząca projekt Questy – Wyprawy Odkrywców krakowska Fundacja Mapa Pasji.  Życzymy miłej i owocnej zabawy!

 
Ruszaj na wirtualny spacer!

 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam