25.06.20

W krainie Pana Kleksa

Już wkrótce czynny będzie quest w gminie Rzekuń!

Mamy już sezon wakacyjny, praca wre! Od niedawna pracujemy nad questem, który tworzymy w gminie Rzekuń wraz z pełną energii Grupą Questomaniaków "Zawisaki Leśne Stworki", działającą w ramach programu "Równać Szanse". Projekt realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu

Gmina Rzekuń - jeżeli jeszcze o niej nie słyszeliście - leży w województwie mazowieckim, na południe i wschód od Ostrołęki. Zamieszkana od epoki kamienia (na jej terenie mieści się aż 56 stanowisk archeologicznych!), jest urokliwym zakątkiem Polski, skrywającym wielorakie skarby przeszłości. Na trasie questu znajdą się między innymi monumentalny neogotycki kościół w Rzekuniu projektu znanego architekta Józefa Dziekońskiego, głaz związany z osobą króla Stefana Batorego w Dzbeninie, kaplica w Kamiance, a także pamiątki poświęcone lokalnym bohaterom, w tym marynarzom poległym w okolicy w czasie bitwy o Ostrołękę. 

Jedną z pereł tych ziem, do których dotrze quest, jest założenie dworsko-parkowe w Susku Starym. O ile sam dworek jest zaniedbany, nie zachwyca urodą tak jak park, o tyle jego historia wiąże się z wyjątkowo barwną postacią.

Gdzie urodził się Pan Kleks? Nie wiemy, może w pobliżu Wysp Bergamutów? Znamy natomiast rodzinne strony pierwowzoru tej postaci, słynnego filozofa, bywalca warszawskich salonów i lokali, Franciszka Fiszera. Ten przyjaciel największych polskich poetów okresu międzywojennego nie tylko narodził się w Ławach w gminie Rzekuń, ale także wiele czasu spędzał we wspomnianym dworku w Susku. Quest przypomni więc i tego legendarnego człowieka, o którym Tadeusz Boy-Żeleński napisał, że był osobliwym dziełem sztuki, które skomponował ze swojej osoby. 

Wyprawa nie ograniczy się zresztą do treści historycznych - w Rzekuniu czeka też na Was plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i edukacyjną ścieżką przyrodniczą poświęconą grzybom.

Atrakcji nie zabraknie! A ponadto każdy, kto weźmie udział w grze, dostanie specjalnie przygotowany certyfikat oraz wykonaną w technice 3D przypinkę z napisem "I love Rzekuń".

Quest będzie czynny już niedługo - czekajcie na wieści o jego starcie!