23.05.20

23 maja jest Światowym Dniem Żółwia

23 maja to Światowy Dzień Żółwia. W Polsce występuje naturalnie tylko jeden gatunek, który można spotkać na queście „Śladami żółwia błotnego w Torzymiu"

23 maja jest Światowym Dniem Żółwia

23 maja jest Światowym Dniem Żółwia. Choć te zwierzęta są znane ze swojej długowieczności, to jednak nie przetrwają bez pomocy ludzi. Zapraszamy na quest „Śladami żółwia błotnego w Torzymiu”
 
Zapraszamy na quest „Śladami żółwia błotnego w Torzymiu” w woj. lubuskim. Wyprawa zapozna Cię z bogatą przyrodą jeziora Ilno zwanego przez miejscowych jeziorem Torzymskim. Jezioro to zaliczane jest do typu sandaczowego, kiedyś do linowo-sandaczowego. Główną atrakcją jest możliwość spotkania żółwia błotnego.
 
Żółw błotny jest gatunkiem nizinnym, a jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj. Zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza, duże stawy oraz wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością.  W Polsce występuje na ok. 100 stwierdzonych stanowiskach jednak jego populacja jest zagrożona i prowadzonych jest wiele projektów i działań chroniących siedliska występowania.
 
Większość czasu spędza w wodzie, ale oddycha powietrzem atmosferycznym przy pomocy płuc. Pod powierzchnią wody może przebywać nawet do jednej godziny. Jest bardzo płochliwy, doskonale pływa, nurkuje, widzi oraz wyczuwa zbliżającego się intruza, stąd bardzo trudno go spotkać. Kiedy nie jest płoszony, lubi wychodzić z wody i wygrzewać się na słońcu. Zimuje zagrzebany głęboko w mule na dnie zbiornika wodnego przez około 5 miesięcy. Ze snu budzi się w kwietniu lub maju, w zależności od pogody.
Jest drapieżnikiem, poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą. Zjada owady wodne i ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby, małe ryby. Nie gardzi też martwą zdobyczą. Mniejszą zdobycz połyka w całości, a większą chwyta szczękami i rozrywa pazurami.
 
Światowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue może przyczynić się do ich ochrony.


 

Wspieraj nas
inna kwota
wpłacam