30.12.20

Szukamy smoka z questem w Opolszczyźnie

Legend Polskich jest wiele. Każdy rejon naszego kraju posiada swoje legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby..

Szukamy smoka z questem w Opolszczyźnie

Legend Polskich jest wiele. Każdy rejon naszego kraju posiada swoje legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy. Już dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej uczą się, że legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy. Współczesne definicje opisują legendy jako opowieści o postaciach historycznych lub za takie uważanych – mędrcach, rycerzach, władcach i im podobnych bohaterach - przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w formie ustnej. Od mitów różnią się tym, że opowiadają nie o bogach, lecz o ludziach i osadzone są w realiach historycznych.

Słynne polskie legendy to, m.in. Legenda o Popiele, Legenda o Smoku Wawelskim, Legenda o Smoku Twardowskim.

Jest także znana na namysłowskiej ziemi Legenda Smogorzowska, czyli legenda o smoku, który przywędrował przed wiekami na te ziemie i zrobił wielkie zamieszanie. O legendzie opowiada quest - edukacyjna gra terenowa pt. „W POSZUKIWANIU SMOKA NA NAMYSŁOWSKIEJ ZIEMI”. Na trasie gry uczestnik dowiaduje się o treści legendy oraz poznaje trasę wyprawy Smoczej Drużyny, która postanowiła wspólnie walczyć z bestią. Na trasie questu można zobaczyć ciekawe zabytki np. kościoły neogotyckie i drewniany z 1614 roku, zabytkowy młyn, kapliczkę oraz różne rzeźby smoków. Wyprawa jest rowerowa i jej długość wynosi 28 km, ale o tej porze roku śmiało można zrobić ją samochodem. 
Jak grać? Twoim zadaniem jest uważne czytanie wskazówek i staranne wykonywanie zadań na trasie gry. Zebrane cyfry niezbędne będą do znalezienia pojemnika finałowego i dostania się do jego środka.

Quest można przejść na dwa sposoby:

  • z kartą Questu , którą można pobrać samodzielnie z portalu https://questy.org.pl/quest/w-poszukiwaniu-smoka-na-namyslowskiej-ziemi, wydrukować i zabrać ją w teren. Karta zawiera scenariusz gry, czyli wskazówki i zadania do wykonania. Na końcu questu, na uważnych poszukiwaczy, czeka skarb questu z tematyczną pieczęcią, którą przybija się na karcie wyprawy potwierdzając ukończenie gry. Uwaga. Fakt przejścia questu należy odnotować w systemie, podając końcowe hasło.
  • ze smartfonem posiadającym system Android lub IOS. Wystarczy pobrać bezpłatną ogólnopolską aplikację mobilną Questy Wyprawy Odkrywców, https://questy.org.pl/aplikacja-mobilna , znaleźć quest "W poszukiwaniu smoka na Namysłowskiej Ziemi" i postępować zgodnie z instrukcjami. Nie zapomnij naładować smartfon przed wyjściem w teren.

Gra jest bezpłatna i każdy może ją przejść. Najlepiej wyprawą podążać małymi grupkami.

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania! Idealny pomysł w dobie #Covid19 na wyjście z domu i w małym gronie spędzenie wspólnie czasu, bawiąc się i poznając nowe miejsca.

W woj. opolskim jest już kilka questowych szlaków a w całej Polsce prawie 500. Jest w czym wybierać! Nie wierzysz? To sprawdź tu: www.QUESTY.org.pl - największa baza z questami w Polsce.

Zdjęcia: Krzysztof Szustka