Stawy powstałe na skutek eksploatacji wyrobiska gliny wykorzystywanej w miejscowej cegielni. Miejsce chętnie odwiedzane w celu grillowania na świeżym powietrzu i wędkowania w ciszy.
Dwanaście dębów posadzonych w ramach społecznego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” dla uhonorowania policjantów związanych z ziemią łaską, ofiar zbrodni katyńskiej.
Aleja kilkunastu zabytkowych lip drobnolistnych rozciągniętych wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 483. Pnie poszczególnych drzew osiągnęły wymiar pond 400 centymetrów w obwodzie.
Drewniane, parterowe domy budowane w czasie II wojny światowej dla niemieckich kolonistów z Besarabii. Wznoszone według ujednoliconego planu, z mieszkalnym poddaszem.
Cmentarz ewangelicki zlokalizowany pomiędzy wsią Pożdżenice, a Kolonią Pożdżenice, data powstania nieznana. Na jego terenie zachowane nagrobki z polskimi, czeskimi i niemieckimi napisami.
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Na terenie nekropolii spoczywają żołnierze 5. Armii rosyjskiej gen. Plehwego i 9. Armii niemieckiej gen. Mackensena polegli w „Bitwie Łódzkiej".
Mogiły żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej biorących udział w walkach na terenie województwa łódzkiego w okresie listopada i grudnia 1914 roku.
Największa nekropolia na terenie dawnego woj. sieradzkiego z okresu Wielkiej Wojny. Zmarli żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej uczestniczący w walkach toczonych w ramach "Bitwy o Łódź".
Cmentarz żydowski zlokalizowany na terenie wsi Podłaszcze pochodzący z początku XIX wieku. Na cmentarzu zachowało się sto nagrobków z czytelnymi napisami na macewach.
Pamiątkowa tablica ku czci Edmunda Taczanowskiego, polskiego generała, dowódcy powstańczego i naczelnika wojennego województwa kaliskiego w powstaniu styczniowym od maja do 14 września 1863.
Dąb pamięci nadkomisarza Roberta Henryka Żychowskiego
Dąb poświęcony pamięci nadkom. Roberta Henryka Żychowskiego, odznaczonego Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Obrońcy Lwowa, zamordowanego w siedzibie NKWD w Kalininie.
Dąb poświęcony pamięci podkomisarza Ignacego Bartuzela, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza 2. pułku artylerii polowej z Kielc. Osadzonego w obozie NKWD w Ostaszkowie.
Pierwszy w Polsce ekologiczny dom przykryty ziemią – nowoczesna ziemianka z amfiteatrem na dachu. Projekt autorstwa Zdzisława Bolanowskiego, artysty plastyka, absolwenta łódzkiej ASP.
Rabin tomaszowski i sochaczewski, propagator chasydyzmu, oznaczony honorowym tytułem gaona za nadzwyczajną biegłość interpretacji Talmudu. Zmarł w getcie warszawskim 17 listopada 1942 roku.
Dom Idela Singera, felczera, zarządcy łaskiego szpitala żydowskiego, prezesa Związku Zawodowego Rzemieślników Żydów w Łasku. Jeden z siedemdziesięciu łaskich Żydów, który przetrwał Holokaust
Drewniana zabudowa w stylu modernistycznym i wiejskim z pierwszej poł. XX w., w północnej i płd.-wsch. części Kolumny, w układzie przestrzennym autorstwa architekta Antoniego Jawornickiego
Klasycystyczna murowana budowla z 1856 roku, należąca w ówczesnych czasach do rodziny Fiszerów- ostatnich właścicieli młyna, przed jego upaństwowieniem.
Dworek wzniesiony w 1825 roku, modrzewiowy o konstrukcji zrębowej, w połowie z drewna, w połowie z cegły, z charakterystycznym, łamanym polskim dachem.
Relikt zespołu dworsko-folwarczno-parkowego z XIX-XX wieku. Budynek dworu oparty na planie litery „T”, murowany, podpiwniczony. W obiektach przemysłowych mieściły się krochmalnia i gorzelnia
Dzwonnica Kościoła parafialnego św. Mikołaja i św. Doroty w Kwiatkowicach
Zabytkowa dzwonnica z początku XVII wieku wystawiona z fundacji Kacpra Puczka i Anny z Sarnowa. Sięga wysokości dwudziestu metrów, posiada trzy dzwony: Marię, Jana i Stanisława.
Użytek ekologiczny utworzony w 1993 roku, w gminie Widawa, o powierzchni 0,99 ha. Ciekawy przykład działalności lodowca na tym terenie w postaci pagórka kemowego.
Mogiła twórcy Polskiej Organizacji Wojskowej w Zelowie, współtwórcy Cechu Rzeźników i Wędliniarzy, odznaczonego Krzyżem Polskiej Organizacji Wojskowej.
Mogiła szlachcica i ziemianina Janusza Szweycera, założyciela miasta ogrodu Kolumna, właściciela dóbr miasta Łask, członka Rady Stanu, Radcy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
Mogiła geografa, geologa, jednego z najlepszych polskich paleontologów. Pracownika naukowego UŁ, Instytutu Ekologii PAN, dyrektora Instytutu Geografii na Uniwersytecie Śląskim.
Symboliczna mogiła Krystyny i Stanisława Bujnowskich rozstrzelanych przez niemieckich zbrodniarzy w marcu 1942 roku podczas tzw. "Egzekucji 100" w Zgierzu.
Nagrobek weterana powstania 1863 roku, księdza Stanisława Rutkiewicza, pełniącego funkcję proboszcza parafii Buczek. Grobowiec zlokalizowany przy głównej alei cmentarza.
Grób lotników polskich z Eskadry Bombowej 1. Pułku Lotniczego w Warszawie
Grób por. obs. Jana Kazimierza Lekszyckiego oraz kpr. strz. rtg. Władysława Wojdata z Eskadry Bombowej 1. Pułku Lotniczego w Warszawie poległych 4.09.1939 r. w starciu z niemieckim myśliwcem
Rodzinny grobowiec Gąsiorowskich, twórców Rady Opiekuńczej, domu opieki dla osób starszych, Zelowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki, właścicieli browaru i elektrowni.
Mogiła żołnierza 2 Dywizji Piechoty Legionów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Tomasz Słomian poległ w kampanii wrześniowej 3 września 1939 roku.
Mogiła polskiej poetki i patriotki, sanitariuszki w pociągach sanitarnych i działaczki w Wojskowej Służbie Kobiet AK „Jodła”. Odznaczona Krzyżem za udział w Wojnie 1918–1921.
Zbiorowa mogiła lotników 212. Eskadry Bombowej - por. Bykowskiego, kpr. Zimmermanna i kpr. Gargola, zestrzelonych przez niemieckiego myśliwca 4 września 1939 roku we wsi Patok.
Kamienny obelisk w hołdzie odzyskania niepodległości / Popiersie Józefa Piłsudskiego
Kamienny obelisk upamiętniający miejsce cerkwi prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Obok pamiątkowe popiersie Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela Łasku od 1929 r.
Kaplica zlokalizowana na cmentarzu grzebalnym wybudowana w 1827 roku przez Salomeę Sicińską za pieniądze pozostawione przez nieznanego oficera napoleońskiego idącego na wojnę w 1812 r.
Murowana kapliczka przed pniem wielokrotnie trafianym przez pioruny. Zastąpiła pierwotną kapliczkę, ocalałą z każdego pożaru trawiącego drzewo, przeniesioną do kościoła w Kwiatkowicach.
Budowla poch. z XVII w., budynek piętrowy, na planie czworoboku, z wirydarzem pośrodku, w większości pomieszczeń sklepienia kolebkowe z lunetami. Obecnie mieści się tu muzeum parafialne.
Kurhan wpisany do rejestru zabytków, zwany przez mieszkańców również „kościółkiem”. Prawdopodobne miejsce pochówku zmarłych w wyniku epidemii nawiedzających Widawę, w XVIII i XIX wieku.
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów powstały za sprawą Karola Jersaka, pierwszego słowiańskiego pastora zboru Baptystów Królestwa Polskiego. Budowę kaplicy zakończono w 1896 roku.
Monumentalna budowla o klasycystycznym wystroju wzniesiona w latach 1821 - 1825 według projektu architekta Jana Zille. Zbudowana na planie prostokąta z kwadratową, węższą od korpusu wieżą.
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygiełzowie
Zabytkowa modrzewiowa budowla wzniesiona w 1796 roku z fundacji Celestyna Gorczyckiego. Kościół z barokowym szczytem, orientowany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej.
Murowana budowla z początku XXI wieku. Projektu architektów Pawła Marciniaka i Dariusza Witasiaka. Pierwsza msza święta odbyła się w październiku 2009 roku.
Zabytkowa drewniana budowla o konstrukcji zrębowej, pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku. Materiałem budulcowym był modrzew. Wokół kościoła rosną zabytkowe lipy.
Późnogotycka budowla wzniesiona około XV-XVI w. Kościół zawierający część świątyni łączącej cechy architektury romańskiej i gotyckiej, rozbudowany w okresach późniejszych.
Jednonawowa budowla wzniesiona w 1846 roku, nieposiadająca konkretnego stylu. Do wyposażenia wnętrza kościoła należy ciekawy ołtarz główny z obrazem św. Marcina wykonany na początku XIX w.
Zabytkowa budowla drewniana o charakterze zrębowym wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku z fundacji miecznika sieradzkiego Zygmunta Dobka. We wnętrzu eklektyczny ołtarz główny z 1878 r.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Marzeninie
Zabytkowa klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1370-1372 wraz z wyposażeniem pochodzącym głównie z XVII i XVIII wieku, posiada malowidła ścienne datowane na drugą połowę XV wieku.
Zabytkowa drewniana budowla wzniesiona w latach 1776-1779 projektu ks. Sebastiana Alojzego Sierakowskiego. Zbudowana na planie krzyża łacińskiego, orientowana względem stron świata.
Pomnik Powstańców z oddziału płk. Edmunda Calliera, zlokalizowany na niewielkim wzgórzu. W lipcu 1863 roku stoczyli w tym miejscu walkę z wojskami rosyjskimi.
Zbiorowa mogiła polskich żołnierzy z 72. Pułku Piechoty i 28. Dywizji Piechoty poległych w walce z niemieckim najeźdźcą w bitwie o Józefów, Patoki, Rogoźno we wrześniu 1939 roku.
Baza edukacyjna utworzona na terenie o powierzchni 2309 m2. Całkowita powierzchnia nasadzeń wynosi 540 m2. Na terenie zaprojektowano dwa typy nawierzchni dla ruchu pieszego.
Młyn wodny, zbożowy, drewniany Fraszka w Faustynowie prezentuje wybitne wartości historyczne, techniczne i krajobrazowe. Wpisany do rejestru zabytków Gminy Zelów.
Najstarszy zachowany drewniany młyn na rzece Grabi wybudowany prawdopodobnie w latach 60. XIX wieku. Zelektryfikowany w 1918 roku. Nieczynny od lat 70. XX wieku.
Młyn wodny pochodzący z lat dwudziestych XX w. Drewniany budynek z dwuspadowym dachem, obok odbudowana z białej cegły turbinownia, przekształcona przez obecnego właściciela w elektrownię.
Zbiorowa mogiła powstańców ze zgrupowania generała Edmunda Taczanowskiego poległych w bitwie stoczonej z wojskami rosyjskimi w Sędziejowicach dnia 26 sierpnia 1863 roku.
Zbiorowa mogiła żołnierzy polskich 72. pułku piechoty z Radomia im. płk. Dionizego Czachowskiego 28. dywizji piechoty Armii "Łódź" poległych w bitwie pod Chechłem.
Mural przedstawiający jedną z największych i najkrwawszych bitew I Wojny Światowej na froncie wschodnim – Operację Łódź 1914. Autor – Adam „KruK” Wirski.
Mural upamiętniający Bitwę pod Sędziejowicami stoczoną 26 sierpnia 1863 roku, projektu Gminnej Biblioteki Publicznej autorstwa artysty Adama Wirskiego – KruK Maluje.
Mural autorstwa pabianickiego artysty Adama Wirskiego przedstawiający mężczyznę i kobietę w strojach ludowych, zlokalizowany na przystanku autobusowym w Brodach, w gminie Sędziejowice.
Obraz ukazujący bohaterów pochodzących z gminy Zelów, którzy zapisali się na kartach historii, czyli postać Adolfa Przepiórkowskiego, Mieczysława Fiedlera, Pawła Wondraczka oraz Jana Nowaka.
Placówka oferuje 8 sal wystawowych, zlokalizowanych na parterze i na piętrze zabytkowej kamienicy. Ma charakter regionalny, wszystkie eksponaty dotyczą historii oraz kultury ziemi łaskiej.
Budynek w stylu dworkowym z 1928 roku stanowi siedzibę Nadleśnictwa Kolumna. Izba Pamięci wewnątrz budynku zawiera eksponaty związane z gospodarką leśną, historią Nadleśnictwa i łowiectwem.
Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich (Muzeum w Zelowie)
Miejsce konserwacji, przechowywania i ekspozycji wszelkich śladów kultury duchowej i materialnej Braci Czeskich zlokalizowane na poddaszu kościoła ewangelicko – reformowanego.
Płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem sprowadzona do Łasku w 1515 r. Autorstwo dzieła sztuki pochodzącego z końca XV w. przypisuje się włoskiemu artyście Andrei della Robbia
Pozostałość niemieckiego radaru naziemnego Würzburg z II wojny światowej. Stację obsadzała 22. mittlere Flugmelde-Leit-Kompanie wchodząca w skład Luftnachrichten-Regiment 229.
Bunkier pięcioosobowy, tradytor dwustrzelnicowy, pozostałość po linii obronnej z roku 1939 i niezrealizowanego w całości planu ufortyfikowania okolicy.
Jeden z pięciu bunkrów znajdujący się w okolicy Grabna. Pozostałości linii obronnej z roku 1939 i niezrealizowanego w całości planu ufortyfikowania okolicy.
Jeden z pięciu bunkrów żelbetowych znajdujących się w okolicy Grabna, pozostałość linii obronnej z 1939 roku i niezrealizowanego w całości planu ufortyfikowania tej okolicy.
Jeden z 46 schronów żelbetowych wybudowanych w ramach niezrealizowanego planu ufortyfikowania okolicy. Pięć z serii bunkrów zlokalizowanych jest w okolicy Grabna.
Pomnik Jana Łaskiego, kanclerza koronnego i prymasa Polski, wykonany z brązu, autorstwa polskiego rzeźbiarza, profesora ASP w Krakowie, dr. hab. Karola Badyny.
Granitowa rzeźba autorstwa Jerzego Bałandy. Postać polskiego papieża Jana Pawła II została wykuta z pięciotonowego bloku i przedstawia naturalne wymiary (178 cm).
Pomnik ku czci ppor. Piotra Ruszla, pilota 162. Eskadry Myśliwskiej. Omyłkowo zestrzelonego 2 września 1939 r. przez polskich żołnierzy z transportu poruszającego się szlakiem kolejowym.
Pomnik poświęcony pamięci czeskiego księdza ewangelickiego Jana Jelinka, który w trakcie II wojny światowej z narażeniem życia udzielał pomocy ludności prześladowanej przez sowietów.
Pomnik wystawiony z okazji obchodów Zbrodni Katyńskiej, upamiętniający dziewięć ofiar związanych z gminą Zelów, którzy zginęli w trakcie tamtych tragicznych wydarzeń.
Pomnik ku czci żołnierza Polskiej Organizacji Wojskowej i Wojska Polskiego w latach 1915–1921, nauczyciela i kierownika Szkoły Powszechnej w Dąbrowie Widawskiej.
Pomnik ku czci ofiar pomordowanych w 1940 roku, w obozach na terenie Związku Radzieckiego, zlokalizowany na terenie cmentarza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku.
Pomnik leśnika, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz twórcy i pierwszego dyrektora Zakładu Informatyki Lasów Państwowych. Odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi.
Pomnik upamiętniający miejsce pokazowej egzekucji 17 września 1941 roku dokonanej przez stronę niemiecką, w trakcie której rozstrzelano dziewięciu Polaków.
Zabytkowy starodrzew zlokalizowany na terenie kościoła pw. Świętego Jana Chrzciciela. Pomnikowe okazy drzew to m.in. lipa drobnolistna o krótkim pniu i wiąz szypułkowy.
Park o układzie kompozycyjnym, którego materiał podstawowy stanowią rośliny różnej wielkości: drzewa, krzewy, roślinność zielna. Obecnie znajduje się w nim ok. 50 gatunków drzew i krzewów.
Rezerwat stepowy na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Zajmuje powierzchnię 1,54 ha. Stwierdzono tu występowanie 175 gatunków roślin naczyniowych i 6 gatunków mchów.
Torfowiskowy rezerwat przyrody o charakterze przejściowym (zasilanym wodą opadową i gruntową) oraz dobrze zachowanych biocenoz zespołów leśnych położony w pobliżu wsi Korzeń o pow. 34,93 ha.
Rezerwat Przyrody Jodły Łaskie im. Stanisława Kostki Wisińskiego
Rezerwat leśny o powierzchni 58,39 ha położony na osadach moreny dennej zlodowacenia Warty, zróżnicowany florystycznie. Na obszarze występuje jedenaście różnych zespołów roślinnych.
Zabytkowy samolot TS-11 Iskra produkowany w latach 1963-1987 w WSK „PLZ Mielec” jako samolot szkolno-treningowy. Konstrukcja projektu zaprojektowana pod kierownictwem Tadeusza Sołtyka.
Mini skansen maszyn i urządzeń rolniczych zlokalizowany na terenie należącym do Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego. W skansenie zgromadzono kilkadziesiąt maszyn rolniczych.
Skansen Militarny to własność prywatna, na której możemy oglądać ekspozycję sprzętu wojskowego. Znajdują się tu liczne amfibie, czołgi i inne pojazdy militarne.
Tablica upamiętniająca Krzysztofa Surlita - polskiego piłkarza, wychowanka Klubu Włókniarz Zelów, występującego na pozycji pomocnika. Zawodnik m.in. Widzewa Łódź i Zawiszy Bydgoszcz.
Tablica upamiętniająca bohaterski uczynek księdza Józefa Stanka, wikariusza parafii pw. M.B. Częstochowskiej, który stanął w obronie uczniów przed napaścią ówczesnego dyrektora szkoły.
Pamiątkowa tablica poświęcona Zygmuntowi Jankowskiemu, chirurgowi i działaczowi społecznemu, dyrektorowi szpitala w Łasku. Padł ofiarą zbrodni zgierskiej w marcu 1942 roku.
Kamienne tablice poświęcone pamięci m.in.: Zdzisława Walewskiego, Zygmunta Colonny - Walewskiego i Anigety z Tarnowskich – Walewskich oraz ks. Stefana Skowrońskiego.
Śródleśne bagno o powierzchni 6,12 ha, zlokalizowane w pobliżu rzeki Pisi, wśród lasów otaczających wieś Poleszyn. Uznane za pomnik przyrody w 1998 roku.
Zabytkowy zbiornik powstał najprawdopodobniej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Budowla wzniesiona z cegieł pochodzących z rozbiórki starego dworca kolejowego w Łasku.
Zabytkowy dwór wzniesiony w latach 1917-1918, projektu Romualda Gutta w stylu „narodowym” nawiązującym do stylistyki dworów barokowych, w formie wydłużonego czterokondygnacyjnego prostokąta.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy z początku XIX wieku. Ochroną o randze pomników przyrody objętych jest 5 drzew - robinia akacjowa, 2 wiązy szypułkowe, jesion wyniosły i lipa drobnolistna.
Mogiły zlokalizowane na terenie cmentarza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku, poświęcone Żołnierzom Września oraz Żołnierzom Polskim Armii „Łódź”, poległym w walkach w Łasku 1939 r.